“Jismoniy tarbiya va sport sohasida kadrlarni tayyorlash hamda ilmiy tadqiqotlar tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti hamda uning filiallarida ta'lim dasturlari xalqaro reytingda yuqori bo‘lgan xorijiy OTM dasturiga ko‘ra shakllantiriladi.
2023/2024 o‘quv yilidan quyidagilar kasbiy (ijodiy) kirish imtihonlarini topshirishdan ozod qilinadi va ularga maksimal ball beriladi:
▫️O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan sportchi faxriy unvoniga ega sportchilar;
▫️Xalqaro toifadagi O‘zbekiston sport ustasi yoki xalqaro grossmeyster sport unvoniga ega sportchilar;
▫️O‘zbekiston sport ustasi yoki O‘zbekiston grossmeysteri sport unvoniga ega sportchilar;
▫️Olimpiya va Paralimpiya, Osiyo va Paraosiyo o‘yinlari dasturiga kiritilgan sport turlari bo‘yicha respublika chempionatlarida oxirgi bir yilda g‘olib (1-o‘rin) bo‘lgan sportchilar.
Jismoniy tarbiya va sport yo‘nalishlarida 2023 yil 1 yanvardan Pahlavon Mahmud nomli davlat stipendiyasi joriy qilinadi.
2023 yil 1 yanvardan “Jismoniy tarbiya va sport mashg‘ulotlari nazariyasi va metodikasi” ixtisosligi bo‘yicha pedagogika fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini beruvchi Ilmiy kengash tashkil qilinadi.

State scholarship named after Pakhlavon Mahmud will be introduced
A resolution of the President "On measures to further improve the system of personnel training and scientific research in the field of physical culture and sports" was adopted.
According to the decision, educational programs at the State University of Physical Culture and Sports of Uzbekistan and its branches will be formed according to the program of foreign higher education, which has a high international rating.
From the 2023/2024 academic year, the following are exempted from passing professional (creative) entrance exams and receive maximum scores:
▫️Athletes with the honorary title of Athlete who served in Uzbekistan;
▫️Athletes with the title of Master of Sports of Uzbekistan of international class or Grandmaster of Sports of international class;
▫️Athletes with the title of Master of Sports of Uzbekistan or Grandmaster of Uzbekistan;
▫️Athletes who took (1st place) the championship of the republic in sports included in the program of the Olympic and Paralympic, Asian and Para-Asian Games last year.
From January 1, 2023, the state scholarship named after Pakhlavon Mahmud in the fields of physical culture and sports will be introduced.
From January 1, 2023, the Academic Council will be established to award the academic degree of Doctor of Pedagogical Sciences (DSc) in the specialty "Theory and Methods of Physical Education and Sports Training".