“Jismoniy tarbiya va sport sohasida kadrlarni tayyorlash hamda ilmiy tadqiqotlar tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident qarori qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti hamda uning filiallarida ta'lim dasturlari xalqaro reytingda yuqori bo‘lgan xorijiy OTM dasturiga ko‘ra shakllantiriladi.
2023/2024 o‘quv yilidan quyidagilar kasbiy (ijodiy) kirish imtihonlarini topshirishdan ozod qilinadi va ularga maksimal ball beriladi:
▫️O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan sportchi faxriy unvoniga ega sportchilar;
▫️Xalqaro toifadagi O‘zbekiston sport ustasi yoki xalqaro grossmeyster sport unvoniga ega sportchilar;
▫️O‘zbekiston sport ustasi yoki O‘zbekiston grossmeysteri sport unvoniga ega sportchilar;
▫️Olimpiya va Paralimpiya, Osiyo va Paraosiyo o‘yinlari dasturiga kiritilgan sport turlari bo‘yicha respublika chempionatlarida oxirgi bir yilda g‘olib (1-o‘rin) bo‘lgan sportchilar.
Jismoniy tarbiya va sport yo‘nalishlarida 2023 yil 1 yanvardan Pahlavon Mahmud nomli davlat stipendiyasi joriy qilinadi.
2023 yil 1 yanvardan “Jismoniy tarbiya va sport mashg‘ulotlari nazariyasi va metodikasi” ixtisosligi bo‘yicha pedagogika fanlari doktori (DSc) ilmiy darajasini beruvchi Ilmiy kengash tashkil qilinadi.

Будет введена государственная стипендия имени Пахлавона Махмуда
Принято постановление Президента «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы подготовки кадров и научных исследований в области физической культуры и спорта».
Согласно решению, образовательные программы в Государственном университете физической культуры и спорта Узбекистана и его филиалах будут формироваться по программе зарубежного высшего образования, имеющей высокий международный рейтинг.
С 2023/2024 учебного года от сдачи профессиональных (творческих) вступительных экзаменов освобождаются и получают максимальные баллы:
▫️Спортсмены с почетным званием Спортсмен, прошедшие службу в Узбекистане;
▫️Спортсмены, имеющие звание мастера спорта Узбекистана международного класса или гроссмейстера спорта международного класса;
▫️Спортсмены, имеющие звание мастера спорта Узбекистана или гроссмейстера Узбекистана;
▫️Спортсмены, занявшие (1 место) первенства республики по видам спорта, включенным в программу Олимпийских и Паралимпийских, Азиатских и Параазиатских игр в прошлом году.
С 1 января 2023 года будет введена государственная стипендия имени Пахлавона Махмуда в сферах физической культуры и спорта.
С 1 января 2023 года будет создан Ученый совет по присуждению ученой степени доктора педагогических наук (DSc) по специальности «Теория и методика физического воспитания и спортивной тренировки».