O‘zbekistonda talabalar uchun nomli stipendiyalar ro‘yxati yangilandi
Oliy ta'lim muassasalarining iqtidorli talabalari uchun ayrim nomli davlat stipendiyalari joriy etilgani munosabati bilan prezident farmoniga o‘zgartirish kiritildi.
Barcha fanlardan o‘zlashtirish ko‘rsatkichlari “a'lo” (ko‘pi bilan 25 foizi “yaxshi”) bo‘lgan hamda ijodiy ishda qatnashadigan bakalavriat ta'lim yo‘nalishida o‘qiyotgan oxirgi ikki kurs talabalari uchun quyidagi nomli davlat stipendiyalari ta'sis etildi:
texnika yo‘nalishlarida — Beruniy,
tibbiyot yo‘nalishlarida — Ibn Sino,
gumanitar yo‘nalishlarda — Navoiy,
tasviriy va amaliy san'at hamda dizayn yo‘nalishlarida — Kamoliddin Behzod,
tabiiy yo‘nalishlarda — Ulug‘bek,
kinematografiya yo‘nalishida — Xudoybergan Devonov,
tarix va geografiya yo‘nalishlarida — Bobur,
jismoniy tarbiya va sport yo‘nalishlarida — Pahlavon Mahmud,
O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasida — Imom al-Buxoriy,
Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi oliy ta'lim muassasalarida — To‘lepbergen Qaipbergenov va Ibroyim Yusupov,
shuningdek, barcha yo‘nalishlarda — Islom Karimov nomli.
Belgilanishicha,
Beruniy, Ibn Sino, Navoiy, Kamoliddin Behzod va Ulug‘bek nomli davlat stipendiyalari bakalavriat ta'lim yo‘nalishlari bo‘yicha yuqori kurslarning har ming nafar talabasiga bittadan;
Imom al-Buxoriy nomli davlat stipendiyasi O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasining uch nafar yuqori kurs talabasiga;
Xudoybergan Devonov nomli davlat stipendiyasi kinematografiya sohasi uchun kadrlar tayyorlovchi har bir oliy ta'lim muassasasining bir nafar yuqori kurs talabasiga;
Bobur nomli davlat stipendiyasi tarix va geografiya yo‘nalishlari uchun kadrlar tayyorlovchi har bir oliy ta'lim muassasasining bir nafar yuqori kurs talabasiga;
Pahlavon Mahmud nomli davlat stipendiyasi jismoniy tarbiya va sport yo‘nalishlari uchun kadrlar tayyorlovchi har bir oliy ta'lim muassasasining bir nafar yuqori kurs talabasiga;
To‘lepbergen Qaipbergenov va Ibroyim Yusupov nomli davlat stipendiyalari Qoraqalpog‘iston Respublikasidagi har bir oliy ta'lim muassasasining bir nafar yuqori kurs talabasiga;
Islom Karimov nomli davlat stipendiyasi har bir oliy ta'lim muassasasining bir nafar yuqori kurs talabasiga tayinlanadi.

Обновлен список именных стипендий для студентов в Узбекистане
Внесены изменения в указ президента в связи с введением отдельных именных государственных стипендий для талантливых студентов высших учебных заведений.
Студентам двух последних курсов бакалавриата, имеющим «отлично» (максимум 25% «хорошо») успеваемость по всем предметам и занимающимся творческой деятельностью, предоставляются следующие государственные стипендии.
по техническим направлениям — Беруний,
в области медицины — Ибн Сина,
по гуманитарным направлениям — Навои,
по направлениям изобразительного и прикладного искусства и дизайна - Камолиддин Бехзод,
в естественных направлениях — Улугбек,
в области кинематографии - Худойберган Девонов,
по истории и географии — Бабур,
по физкультуре и спорту - Пахлавон Махмуд,
В Международной исламской академии Узбекистана имама аль-Бухари,
В высших учебных заведениях Республики Каракалпакстан - Толепберген Кайпбергенов и Ибраим Юсупов,
также во всех направлениях - Ислам Каримов.
Согласно
Государственные стипендии имени Беруни, Ибн Сины, Навои, Камолиддина Бехзада и Улугбека, по одной на каждую тысячу студентов высших курсов бакалавриата;
Государственная стипендия имени Имама аль-Бухари трем студентам старших курсов Международной исламской академии Узбекистана;
Государственная стипендия Худойбергана Девонова одному студенту старших курсов каждого высшего учебного заведения, готовящего кадры для области кинематографии;
Государственная стипендия имени Бабура одному студенту старших курсов каждого вуза, осуществляющего подготовку историко-географических кадров;
Государственная стипендия имени Пахлавона Махмуда одному студенту старших курсов каждого высшего учебного заведения, осуществляющего подготовку кадров для занятий физической культурой и спортом;
Государственные стипендии имени Толепбергена Кайпбергенова и Ибраима Юсупова одному студенту старших курсов каждого высшего учебного заведения Республики Каракалпакстан;
Государственная стипендия имени Ислама Каримова присуждается одному студенту старших курсов каждого высшего учебного заведения.