Magistraturaga qishki qabul 20 dekabrdan boshlanadi.
2022/2023 o‘quv yili uchun davlat OTMlari magistraturasiga qishki qabul 2022 yil 20 dekabrdan 2023 yil 10 yanvarga qadar (shu kuni ham) magistr.edu.uz elektron tizimi orqali onlayn bo‘lib o‘tadi.
Tanlov natijalari bakalavriat diplomning o‘rtacha ballari asosida aniqlanadi. Ya'ni bu safar ham kirish imtihonlari bo‘lmaydi.
Xorijiy sertifikat bo‘yicha istisno qilinadi
Tanlovda istisno tariqasida xorijiy tilni bilish darajasidan qat'i nazar (C1 yoki B2 sertifikatidan tashqari boshqa darajadagi) sertifikatga ega talabgorlar ham ishtirok etishiga ruxsat etildi.
Muhim jihati o‘qishga qabul qilingan talabalar o‘qishi davomida talab etilgan sertifikatni qo‘lga kiritishi lozim. Aks holda yakuniy davlat attestasiyasiga ruxsat etilmaydi.
Bu nima degani?
Demak, qishki qabulda ham til bilish darajasini belgilovchi sertifikat so‘raladi. Sertifkatsiz qabul bo‘lmaydi.
Ammo minimal talab bo‘lmasa ham istisno qilinadi. Amaldagi tartibga ko‘ra, abiturient filologiya yo‘nalishlari bo‘yicha kamida C1, nofilologik yo‘nalishlari bo‘yicha esa B2 darajadagi milliy yoki unga mos xalqaro sertifikatga ega bo‘lish kerak. Endilikda, masalan, B1 darajali sertifikat bilan ham magistraturaga kirsa bo‘ladi.
Asosiy sharti, toki o‘qishni tugatguncha, talab etilgandek C1 yoki B2 sertifikat olishga majbur. Yo‘qsa yakuniy attestasiyaga kiritilmaydi. Boshqacha aytganda, toki kerakli sertifikatni olmaguncha magistr diplomi berilmaydi.

Winter admission to the magistracy begins on December 20. A foreign language certificate is required, only a minimum level is not yet required
Winter admission to the magistracy of state universities for the 2022/2023 academic year will be held online through the electronic system magistr.edu.uz from December 20, 2022 to January 10, 2023 (inclusive).
The results of the competition are determined on the basis of the average scores of the bachelor's degree. That is, this time there will also be no entrance exams.
An exception is made only for a foreign certificate.
As an exception, candidates with a certificate regardless of the level of foreign language proficiency (except for C1 certificate or B2 certificate) are allowed to participate in the competition.
An important aspect is that enrolled students must obtain a certificate of the required level during their studies. Otherwise, it is not allowed to the final state certification.
What does it mean?
Therefore, even with winter admission, a certificate is requested that determines the level of language proficiency. Acceptance is not possible without a certificate.
But this does not mean that there is not even a minimum requirement. According to the current procedure, the applicant must have at least C1 in philological specialties and at least B2 in non-philological specialties with a national or relevant international certificate. Now, for example, you can enroll in a master's program even with a B1 level certificate.
The main condition is to get a C1 or B2 certificate as needed until you graduate. Otherwise, you will not be admitted to the final certification. In other words, a master's degree is not issued until you receive the required certificate.