Magistraturaga qishki qabul 20 dekabrdan boshlanadi.
2022/2023 o‘quv yili uchun davlat OTMlari magistraturasiga qishki qabul 2022 yil 20 dekabrdan 2023 yil 10 yanvarga qadar (shu kuni ham) magistr.edu.uz elektron tizimi orqali onlayn bo‘lib o‘tadi.
Tanlov natijalari bakalavriat diplomning o‘rtacha ballari asosida aniqlanadi. Ya'ni bu safar ham kirish imtihonlari bo‘lmaydi.
Xorijiy sertifikat bo‘yicha istisno qilinadi
Tanlovda istisno tariqasida xorijiy tilni bilish darajasidan qat'i nazar (C1 yoki B2 sertifikatidan tashqari boshqa darajadagi) sertifikatga ega talabgorlar ham ishtirok etishiga ruxsat etildi.
Muhim jihati o‘qishga qabul qilingan talabalar o‘qishi davomida talab etilgan sertifikatni qo‘lga kiritishi lozim. Aks holda yakuniy davlat attestasiyasiga ruxsat etilmaydi.
Bu nima degani?
Demak, qishki qabulda ham til bilish darajasini belgilovchi sertifikat so‘raladi. Sertifkatsiz qabul bo‘lmaydi.
Ammo minimal talab bo‘lmasa ham istisno qilinadi. Amaldagi tartibga ko‘ra, abiturient filologiya yo‘nalishlari bo‘yicha kamida C1, nofilologik yo‘nalishlari bo‘yicha esa B2 darajadagi milliy yoki unga mos xalqaro sertifikatga ega bo‘lish kerak. Endilikda, masalan, B1 darajali sertifikat bilan ham magistraturaga kirsa bo‘ladi.
Asosiy sharti, toki o‘qishni tugatguncha, talab etilgandek C1 yoki B2 sertifikat olishga majbur. Yo‘qsa yakuniy attestasiyaga kiritilmaydi. Boshqacha aytganda, toki kerakli sertifikatni olmaguncha magistr diplomi berilmaydi.

Зимний прием в магистратуру начинается 20 декабря. Сертификат иностранного языка обязателен, только минимальный уровень пока не требуется
Зимний прием в магистратуру государственных вузов на 2022/2023 учебный год будет проходить онлайн через электронную систему magistr.edu.uz с 20 декабря 2022 года по 10 января 2023 года (включительно).
Результаты конкурса определяются на основе средних баллов диплома бакалавра. То есть в этот раз тоже не будет вступительных экзаменов.
Исключение  сделано только по иностранному сертификату.
В качестве исключения к участию в конкурсе допускаются кандидаты, имеющие сертификат независимо от уровня владения иностранным языком (кроме сертификата C1 или сертификата B2).
Важным аспектом является то, что зачисленные студенты должны получить сертификат необходимого уровня,  во время обучения.  В противном случае не допускается до итоговой государственной аттестации.
Что это значит?
Следовательно, даже при зимнем приеме запрашивается сертификат, определяющий уровень владения языком.  Без сертификата прием невозможен.
Но это не означает того, что даже минимального требования нет. Согласно действующему порядку, абитуриент должен иметь как минимум C1 по филологическим специальностям и как минимум B2 по неофилологическим специальностям с национальным или соответствующим международным сертификатом. Теперь, например, можно поступить в магистратуру даже с сертификатом уровня B1.
Основное условие-получить сертификат C1 или B2 по мере необходимости, пока вы не закончите учебу.  В противном случае вы не будете допущены до итоговой аттестации. Другими словами, диплом магистра не выдается до тех пор, пока вы не получите необходимый сертификат.