Unda Rossiya fan va oliy ta’lim vaziri o‘rinbosari Dmitriy Afanasyev boshchiligida tashrif buyurgan 15 ga yaqin muhandislik-texnika sohalariga ixtisoslashgan nufuzli oliy ta’lim muassasalari rektorlaridan iborat delegatsiya va O‘zbekiston tomonidan 35 ortiq oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, vazirlik va idoralar mas’ullari qatnashmoqda.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov hamda Rossiya Federatsiyasi fan va oliy ta’lim vaziri o‘rinbosari Dmitriy Afanasyev ochib berdi.
Konferensiyada  yuqori malakali kadrlar tayyorlash tizimining barqaror rivojlanishiga erishish uchun   akademik mobillik va mehnat bozorida eng ko‘p talab qilinadigan yo‘nalishlar va mutaxassisliklar bo‘yicha kadrlar tayyorlash sohasida universitetlararo loyihalarni amalga oshirishni davom ettirish lozimligi qayd etildi. Qo‘shma ilmiy va innovatsion tadqiqotlarni, professor-o‘qituvchilar malakasini oshirishni kengaytirish masalalariga alohida urg‘u berildi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov  magistratura, aspirantura va doktoranturada ilmiy va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlashga e’tibor qaratish muhimligini ta’kidladi.

The conference on "Prospects of higher technical education in the conditions of scientific and technical development" has started its work
It was attended by a delegation of rectors of about 15 prestigious higher education institutions specializing in engineering and technical fields, led by the Deputy Minister of Science and Higher Education of Russia, Dmitry Afanasyev, and more than 35 heads of higher education institutions from Uzbekistan, the Ministry and Heads of departments are participating.
The event was opened by the Minister of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan Kungirotboy Sharipov and Deputy Minister of Science and Higher Education of the Russian Federation Dmitry Afanasyev.
At the conference, it was noted that in order to achieve the sustainable development of the highly qualified personnel training system, it is necessary to continue the implementation of inter-university projects in the field of personnel training in the areas and specialties most in demand in the labor market and academic mobility. Special emphasis was placed on the issues of expanding joint scientific and innovative research and professional development of professors and teachers.
The Minister of Higher Education, Science and Innovations Kungirotboy Sharipov emphasized the importance of focusing on the training of scientific and scientific-pedagogical personnel in master's, postgraduate and doctoral studies.