Fransiya-Oʻzbekiston forumi: oliy taʼlimdagi samarali hamkorlikning muhim omili
Fransiya poytaxtida 500 ga yaqin rektorlar, ilmiy doira vakillari va professorlarni jamlagan “Campus France–2022” hamda Fransiya-Oʻzbekiston univesitetlari II forumining ochilish marosimi boʻlib oʻtmoqda.
Forumni “Campus France” tashkiloti rahbari Donatyen Issard xonim kirish soʻzi bilan ochib, taʼlim sohasida yaqindan hamkorlik oʻrnatish maqsadida tashrif buyurgan Oʻzbekiston delegatsiyasiga alohida minnatdorlik bildirdi. Soʻzga chiqqanlar ikki davlat hamkorligi, jumladan oliy taʼlim sohasidagi aloqalar haqida toʻxtalib oʻtdi.
Tadbirda soʻz olgan Oʻzbekiston Respublikasi Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri Abduqodir Toshqulov uchrashuv har ikkala tomon uchun ham gʻoyat muhim va ahamiyatli ekani, oʻz navbatida, ikki davlat oʻrtasida oliy taʼlim sohasidagi hamkorlik yildan yilga kengayib, mustahkamlanib borayotganini alohida taʼkidladi.
"Ushbu forum universitetlararo yangi toʻgʻridan toʻgʻri aloqalar bogʻlash, kadrlar tayyorlash, taʼlim va ilm-fan sohalarida olib borilayotgan jarayonlar borasida fikr-mulohaza va tajriba almashishga xizmat qiladi, – dedi A.Toshqulov.
Qayd etilganidek, soʻnggi yillarda Oʻzbekiston xalqaro hamkorlikda 100 dan ortiq xorijiy, jumladan AQSH, Germaniya, Rossiya, Belorus, Gollandiya, Isroil, Italiya, Finlyandiya, Chexiya, Xitoy, Hindiston, Koreya Respublikasi davlatlarining nufuzli universitetlari bilan hamkorlik oʻrnatib, qoʻshma taʼlim dasturlari asosida kadrlar tayyorlab kelmoqda.
Hozirgi kunda Oʻzbekiston oliy taʼlim muassasalari Fransiyaning Parij xalqaro moda akademiyasi, “Vatel” mehmonxona va turizm biznes maktabi, ENAC (ENAK) Milliy aviatsiya maktabi, Panteon-Sarbonna, Strasburg, Serji Pontuaz, Bordo, Puatye, Lotaringiya universitetlari bilan samarali hamkorlik qilmoqda.
Forum ishida universitetlararo ikki tomonlama hamkorlikni davom ettirish boʻyicha samarali munozara, tajriba almashish va istiqbolli rejalar muhokama qilinmoqda.

Форум Франция-Узбекистан: важный фактор эффективного сотрудничества в сфере высшего образования
В столице Франции проходит церемония открытия «Campus France-2022» и II Форума университетов Франция-Узбекистан, в котором принимают участие около 500 ректоров, представителей научного сообщества и профессоров.
Г-жа Донатьен Иссар, глава организации «Campus France», открыла форум вступительной речью и выразила особую благодарность делегации Узбекистана, посетившей с целью установления тесного сотрудничества в сфере образования. Спикеры говорили о сотрудничестве двух стран, в том числе об отношениях в сфере высшего образования.
Выступивший на мероприятии министр высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан Абдукадир Ташкулов подчеркнул, что встреча является очень важной и значимой для обеих сторон, и, в свою очередь, сотрудничество между двумя странами в сфере высшего образование с каждым годом расширяется и укрепляется.
«Данный форум служит установлению новых прямых межвузовских связей, подготовке кадров, обмену мнениями и опытом в сфере образования и науки», - сказал А. Ташкулов.
Как уже упоминалось, за последние годы Узбекистан наладил сотрудничество более чем со 100 престижными зарубежными вузами, в том числе США, Германии, России, Белоруссии, Нидерландов, Израиля, Италии, Финляндии, Чехии, Китая, Индии, Республики Корея готовится.
В настоящее время высшие учебные заведения Узбекистана эффективно сотрудничают с французской Парижской международной академией моды, Школой гостиничного и туристического бизнеса Vatel, Национальной авиационной школой ENAC (ENAK), университетами Пантеон-Сарбонна, Страсбурга, Сержи Понтуаз, Бордо, Пуатье, Лотарингии.
На форуме обсуждаются продуктивная дискуссия, обмен опытом и перспективные планы продолжения двустороннего сотрудничества между университетами.