Ta'lim kreditini ajratish tartibi
Ta'lim kreditlari ta'lim tashkilotlari bakalavr hamda magistraturaning kunduzgi, sirtqi va kechki ta'lim shaklida to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga tavsiya etilgan yoki qabul qilingan, shuningdek o‘qishini ko‘chirgan O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan talabalarga beriladi.
Bunda, kredit oluvchining doimiy daromad manbaiga ega oila a'zolari (ota-onasi, aka-ukasi, opa-singlisi, eri yoki xotini) yoki vasiylari birgalikda kredit oluvchi sifatida qatnashishi mumkin.
Ta'lim kreditining asosiy qarzi talabaning rasmiy o‘qish muddati tugagandan so‘ng yettinchi oydan boshlab 7 yil davomida qaytariladi.
Ta'lim kreditini olish uchun quyidagi hujjatlar kerak bo‘ladi:
➖ ariza;
➖ to‘lov-kontrakt shartnomasi va unga ilova qilinadigan hisob varaqasi/fakturasi (mavjud bo‘lganda). Shartnomada o‘qishni tamomlashning belgilangan muddati va bir yil uchun to‘lov miqdori ko‘rsatilgan bo‘lishi lozim;
➖ ta'lim krediti qaytarilishining ta'minoti bo‘yicha hujjat. Bunda “Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kirgan oilalarning farzandlariga ajratiladigan ta'lim krediti bo‘yicha garov va kafillik talab etilmaydi;
➖ “Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kiritilganligini tasdiqlovchi ma'lumotnoma (“Ijtimoiy himoya yagona reestri”ga kiritilgan oilalar farzandlari uchun);
➖ bankning ichki hujjatlarida belgilangan boshqa hujjatlar, shu jumladan, birgalikda kredit oluvchiga tegishli ma'lumot va hujjatlar.
Hujjatlar 5 ish kunida ko‘rib chiqiladi.
Ta'lim krediti shartnomasi to‘lov-kontrakt shartnomasida ko‘rsatilgan bir yillik to‘lov summasiga teng miqdordagi summaga tuziladi.
Ta'lim krediti kredit oluvchiga Markaziy bankning asosiy stavkasi miqdorida ajratiladi.
Bunda, Markaziy bankning asosiy stavkasi pasaytirilgan taqdirda, ta'lim krediti bo‘yicha foiz stavkasi mutanosib ravishda pasayadi, Markaziy bankning asosiy stavkasi oshirilgan taqdirda esa ta'lim krediti bo‘yicha foiz stavkasi o‘zgarishsiz qoladi.
Mazkur tartib:
- chet el fuqarolari va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslarga;
- tijorat banklari tomonidan Jamg‘arma mablag‘laridan tashqari boshqa manbalar hisobidan beriladigan ta'lim kreditlariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
Tabaqalashtirilgan to‘lov-kontraktni va uning minimal miqdoriga teng bir martalik boshqa to‘lovlarni amalga oshirish uchun ta'lim krediti ajratilmaydi.

Порядок предоставления кредита на образование
Образовательные кредиты предоставляются студентам, являющимся гражданами Узбекистана и рекомендованным или принятым организациями образования для обучения по очной, заочной и вечерней формам обучения бакалавриата и магистратуры на платно-контрактной основе, а также для тех, кто перевел учебу.
В этом случае участвовать могут члены семьи заемщика, имеющие постоянный источник дохода (родители, братья, сестры, муж или жена) или опекуны.
Основной долг по студенческому кредиту погашается в течение 7 лет, начиная с седьмого месяца после окончания официального периода обучения студента.
Для получения образовательного кредита необходимы следующие документы:
➖ приложение;
➖ договор платежа-договора и прилагаемый к нему счет/фактура (при наличии). В договоре должны быть указаны срок завершения обучения и размер оплаты за один год;
Документ об обеспечении погашения кредита на образование. При этом залог и поручительство по образовательному кредиту, выделяемому детям семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты», не требуется;
➖ Свидетельство о включении в «Единый реестр социальной защиты» (для детей из семей, включенных в «Единый реестр социальной защиты»);
Иные документы, указанные во внутренних документах банка, в том числе сведения и документы, относящиеся к совместному заемщику.
Документы будут рассмотрены в течение 5 рабочих дней.
Договор образовательного кредита заключается на сумму, равную сумме годового платежа, указанной в договоре платежного договора.
Образовательный кредит выделяется заемщику в размере основной ставки ЦБ.
При этом, если основная ставка ЦБ будет снижена, процентная ставка по кредиту на образование снизится пропорционально, а если основная ставка ЦБ будет увеличена, процентная ставка по кредиту на образование останется неизменной.
Эта процедура:
- иностранным гражданам и лицам без гражданства;
- не распространяется на образовательные кредиты, предоставляемые коммерческими банками из источников, отличных от средств Фонда.
Кредит на образование не выделяется для осуществления договора дифференцированной оплаты и других единовременных платежей, равных его минимальной сумме.