Talabalar uchun haq to‘lanadigan amaliyot o‘tash tartibi belgilandi
Hukumat qarori (11-son, 08.01.2024 y.) bilan Oliy ta'lim tashkilotlari talabalarining iqtisodiyot tarmoqlari korxonalarida haq to‘lanadigan ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi
Nizomga ko‘ra, haq to‘lanadigan ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish maqsadida Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan talabalar o‘rtasida har yili kamida bir marotaba tanlov o‘tkaziladi.
Bunda amaliyot o‘tash uchun 500 ta (Toshkent shahri uchun 45 ta, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar uchun 35 tadan) o‘rin ajratiladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun talaba arizani shaxsan o‘zi, pochta orqali yoki elektron shaklda o‘zi o‘qiyotgan oliy ta'lim tashkilotiga topshiradi.
Tanlovda qatnashish uchun talaba:
- bitiruvchi bosqichda tahsil olayotgan bo‘lishi;
- ta'lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) tarmoq korxonasidagi faoliyat yo‘nalishiga mos bo‘lishi;
- O‘zbekiston rezidenti bo‘lishi lozim.
Oliy ta'lim tashkiloti ariza bergan talabalar to‘g‘risidagi ma'lumotlarni yo‘llanma xati bilan Maxsus komissiyaga 5 ish kunida taqdim etadi.
Maxsus komissiya ushbu hujjatlarni kelib tushgan kundan boshlab 5 ish kuni davomida ko‘rib chiqib, talabani tanlovda ishtirok etishi yoki uni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Maxsus komissiya tomonidan talaba amaliyotini tashkil etish ish rejasi himoyasi (taqdimot ko‘rinishida) o‘tkazilib, 20 kun ichida yakuniy qaror qabul qilinadi.
Yakuniy qaror qabul qilingandan 10 ish kuni davomida tanlov natijalari bo‘yicha ma'lumot vazirlikning rasmiy veb-saytiga joylashtiriladi.
Amaliyot 1 oydan 3 ochgacha bo‘lgan davr mobaynida o‘quv rejasida belgilangan muddatlarda amalga oshiriladi.
Talabaning amaliyot o‘tashi uchun sinov muddati belgilanmaydi.
G‘olib talabalarning amaliyoti bo‘yicha xarajatlar Maxsus komissiya tomonidan yakuniy qaror qabul qilingandan so‘ng 15 kun davomida qoplanadi.
Bunda talabaga BHMning 2 baravari miqdorida ish haqi va unga hisoblangan ijtimoiy soliq tegishli hisob raqamiga o‘tkaziladi.

The procedure for paid internship for students has been established
By the government decision (No. 11, 08.01.2024), the regulation on the procedure for organizing paid internships for students of higher education organizations at enterprises of economic sectors was approved.
According to the regulations, the Ministry of Higher Education, Science and Innovation organizes a competition among students at least once a year in order to organize a paid internship.
500 places will be allocated for internships (45 for the city of Tashkent, 35 for the Republic of Karakalpakstan and the regions).
To participate in the competition, the student submits the application personally, by mail or electronically to the institution of higher education where he is studying.
To participate in the competition, the student:
- to be studying at the graduate level;
- the field of education (specialty) should correspond to the field of activity in the branch enterprise;
- Must be a resident of Uzbekistan.
The higher education organization submits information about the applied students to the Special Commission with a referral letter within 5 working days.
The special commission will review these documents within 5 working days from the date of receipt and make a decision on whether the student will participate in the competition or not.
The special commission will defend the work plan for the organization of student practice (in the form of a presentation) and make a final decision within 20 days.
Within 10 working days after the final decision, information on the results of the competition will be posted on the official website of the ministry.
The practice is carried out within the period from 1 month to 3 hours, in the periods specified in the curriculum.
There is no trial period for the student's internship.
The costs of the internship of the winning students will be reimbursed within 15 days after the final decision of the Special Commission.
In this case, the student's salary in the amount of 2 times the BHM and the social tax calculated for him will be transferred to the appropriate account number.