Talabalar uchun haq to‘lanadigan amaliyot o‘tash tartibi belgilandi
Hukumat qarori (11-son, 08.01.2024 y.) bilan Oliy ta'lim tashkilotlari talabalarining iqtisodiyot tarmoqlari korxonalarida haq to‘lanadigan ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizom tasdiqlandi
Nizomga ko‘ra, haq to‘lanadigan ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish maqsadida Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan talabalar o‘rtasida har yili kamida bir marotaba tanlov o‘tkaziladi.
Bunda amaliyot o‘tash uchun 500 ta (Toshkent shahri uchun 45 ta, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar uchun 35 tadan) o‘rin ajratiladi.
Tanlovda ishtirok etish uchun talaba arizani shaxsan o‘zi, pochta orqali yoki elektron shaklda o‘zi o‘qiyotgan oliy ta'lim tashkilotiga topshiradi.
Tanlovda qatnashish uchun talaba:
- bitiruvchi bosqichda tahsil olayotgan bo‘lishi;
- ta'lim yo‘nalishi (mutaxassisligi) tarmoq korxonasidagi faoliyat yo‘nalishiga mos bo‘lishi;
- O‘zbekiston rezidenti bo‘lishi lozim.
Oliy ta'lim tashkiloti ariza bergan talabalar to‘g‘risidagi ma'lumotlarni yo‘llanma xati bilan Maxsus komissiyaga 5 ish kunida taqdim etadi.
Maxsus komissiya ushbu hujjatlarni kelib tushgan kundan boshlab 5 ish kuni davomida ko‘rib chiqib, talabani tanlovda ishtirok etishi yoki uni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qiladi.
Maxsus komissiya tomonidan talaba amaliyotini tashkil etish ish rejasi himoyasi (taqdimot ko‘rinishida) o‘tkazilib, 20 kun ichida yakuniy qaror qabul qilinadi.
Yakuniy qaror qabul qilingandan 10 ish kuni davomida tanlov natijalari bo‘yicha ma'lumot vazirlikning rasmiy veb-saytiga joylashtiriladi.
Amaliyot 1 oydan 3 ochgacha bo‘lgan davr mobaynida o‘quv rejasida belgilangan muddatlarda amalga oshiriladi.
Talabaning amaliyot o‘tashi uchun sinov muddati belgilanmaydi.
G‘olib talabalarning amaliyoti bo‘yicha xarajatlar Maxsus komissiya tomonidan yakuniy qaror qabul qilingandan so‘ng 15 kun davomida qoplanadi.
Bunda talabaga BHMning 2 baravari miqdorida ish haqi va unga hisoblangan ijtimoiy soliq tegishli hisob raqamiga o‘tkaziladi.

Установлен порядок прохождения оплачиваемой стажировки студентов
Постановлением правительства (№ 11 от 08.01.2024) утверждено положение о порядке организации оплачиваемых стажировок студентов организаций высшего образования на предприятиях отраслей экономики.
Согласно регламенту, Министерство высшего образования, науки и инноваций не реже одного раза в год организует конкурс среди студентов для организации оплачиваемой стажировки.
Для стажировок будет выделено 500 мест (45 по городу Ташкенту, 35 по Республике Каракалпакстан и областям).
Для участия в конкурсе студент подает заявку лично, по почте или в электронном виде в высшее учебное заведение, в котором он учится.
Для участия в конкурсе студенту:
- учиться в аспирантуре;
- область образования (специальность) должна соответствовать сфере деятельности на отраслевом предприятии;
- Должен быть резидентом Узбекистана.
Организация высшего образования в течение 5 рабочих дней представляет сведения о обратившихся обучающихся в Специальную комиссию с направлением.
Специальная комиссия рассмотрит эти документы в течение 5 рабочих дней со дня поступления и примет решение о том, будет ли студент участвовать в конкурсе или нет.
Специальная комиссия в течение 20 дней защитит план работы по организации студенческой практики (в форме презентации) и примет окончательное решение.
В течение 10 рабочих дней после принятия окончательного решения информация о результатах конкурса будет размещена на официальном сайте министерства.
Практика проводится в срок от 1 месяца до 3 часов, в сроки, указанные в учебной программе.
Испытательный период для стажировки студента не предусмотрен.
Расходы на стажировку студентов-победителей будут возмещены в течение 15 дней после окончательного решения Специальной комиссии.
В этом случае на соответствующий номер счета будет переведена заработная плата студента в размере 2-кратного БХМ и начисленный для него социальный налог.