Shavkat Mirziyoev Turkiy davlatlar tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi yig‘ilishida nutq so‘zladi
Unda O‘zbekiston prezidenti hozirgi tahlikali vaziyatda eng dolzarb muammolar yechimi bo‘yicha davlatlarimiz umumiy yondashuvlarni belgilab olishi, sa'y-harakatlarni uyg‘unlashtirishi nihoyatda muhimligini aytib o‘tdi.
Shuningdek, Sh.Mirziyoev qator takliflarni ilgari surdi:
-savdo, investitsiya va xizmatlarning erkin harakatini ta'minlash uchun Tashkilot doirasida “yangi iqtisodiy imkoniyatlar hududini”ni barpo etish;
- Tashkilotga a'zo va kuzatuvchi mamlakatlar hamda dunyo yetakchi biznes vakillarini keng jalb qilgan holda har yili Xalqaro turkiy iqtisodiy forum o‘tkazish;
-transport vazirlari tomonidan yil oxiriga qadar qo‘shma hamkorlikning aniq reja va samarali mexanizmlarini ishlab chiqish;
-global va ichki bozorlarimiz ehtiyojlari, davlatlarning ishlab chiqarish imkoniyatlaridan kelib chiqib, oziq-ovqat mahsulotlarini yetkazib berishning samarali tizimini yaratish bo‘yicha Tashkilot doirasida ko‘p tomonlama bitim qabul qilish;
-Turkiy davlatlar tashkiloti va BMTning Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti o‘rtasida keng qamrovli sheriklik o‘rnatish;
-kelgusi yili O‘zbekistonda Turkiy dunyo yoshlarining ilm va innovatsiyalar xalqaro kongressini o‘tkazish;
-afg‘on masalasi bo‘yicha umumiy yondashuvni ishlab chiqish maqsadida tashqi ishlar vazirlari muloqotlarini muntazam o‘tkazib borish;
-Tashkilotda institutsional islohotlar o‘tkazish. Bunda siyosat va xavfsizlik, savdo va investitsiya, transport, qishloq xo‘jaligi, energetika, axborot texnologiyalari, turizm, innovatsiya va ta'lim, tibbiyot, yoshlar va boshqa sohalar bo‘yicha vazirlar darajasida alohida qo‘mitalar tuzish.

Шавкат Мирзиёев выступил на заседании Совета глав государств Организации тюркских государств
Шавкат Мирзиёев выступил на заседании Совета глав государств Организации тюркских государств. В нем Президент Узбекистана отметил, что нашим странам крайне важно определить общие подходы и скоординировать усилия для решения наиболее актуальных проблем в сложившейся опасной ситуации.
Ш. Мирзиёев также выдвинул ряд предложений:
- создать в рамках Организации «регион новых экономических возможностей» для обеспечения свободного движения торговли, инвестиций и услуг;
- Ежегодно проводить Международный Турецкий Экономический Форум с участием представителей ведущих предприятий стран-членов и стран-наблюдателей и мира;
- разработка министрами транспорта до конца года четкого плана и эффективных механизмов совместного сотрудничества;
- Принятие многостороннего соглашения в рамках Организации по созданию эффективной системы продовольственного обеспечения исходя из потребностей наших мировых и внутренних рынков и производственных возможностей стран;
- установление всестороннего партнерства между Организацией тюркских государств и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Объединенных Наций;
- провести в следующем году в Узбекистане международный конгресс науки и инноваций молодежи тюркского мира;
- регулярное проведение диалогов министров иностранных дел с целью выработки общего подхода к афганскому вопросу;
- Проведение институциональных реформ в организации. Для этого на уровне министров создать отдельные комитеты по политике и безопасности, торговле и инвестициям, транспорту, сельскому хозяйству, энергетике, информационным технологиям, туризму, инновациям и образованию, медицине, молодежи и другим направлениям.