Rossiya fanlar akademiyasi Yarimo‘tkazgichlar fizikasi instituti ilmiy xodimi, fizika-matematika fanlari doktori, professor Temur Shomirzaev NamMQI mehmoni bo‘ldi
Mehmonni institut rektori Sharifboy Ergashev qabul qildi. Samimiy muloqot chog‘ida Temur Shomirzaevga NamMQI Fizika kafedrasi professori G‘ofur G‘ulomov boshchiligidagi “Yarimo‘tkazgichli quyosh fotoelementlar va nanostrukturalarning xarakteristikalariga kuchli elektromagnit maydonda qizigan elektron va fononlarning ta’siri” nomli fundamental davlat grantida xorijiy hamrahbar bo‘lganligi uchun minnatdorlik bildirildi.
Shundan so‘ng  nanoelektronikaning kvant nuqtalar yo‘nalishi bo‘yicha dunyoning etakchi olimlaridan biri bo‘lgan va Scopus ilmiy axborotlar bazasidan 135 ta ilmiy maqolasi o‘rin olgan professor Shomirzaev NamMQI majlislar zalida viloyat OTMlari professor-o‘qituvchilari va talabalar uchun tashkil etilgan ilmiy seminarda ishtirok etdi hamda ma’ruza qildi.

Researcher of the Institute of Semiconductor Physics of the Russian Academy of Sciences, Doctor of Physics and Mathematics, Professor Temur Shomirzaev was a guest of NamMQI
Rector of the institute Sharifboy Ergashev received the guest. During a sincere conversation, Temur Shomirzaev was thanked for being a foreign co-leader in the fundamental state grant entitled "Effect of electrons and phonons heated in a strong electromagnetic field on the characteristics of semiconductor solar photocells and nanostructures" headed by Gofur Ghulomov, professor of the Department of Physics, NamMQI. .
After that, Professor Shomirzaev, who is one of the world's leading scientists in the field of nanoelectronics in the field of quantum dots and has 135 scientific articles listed in the Scopus scientific information database, was organized in the meeting hall of NamMQI for professors and teachers of regional higher education institutions and students. participated in the scientific seminar and gave a lecture.