«Qadring baland bo‘lsin, ona tilim!»
Mamlakatimizda o‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 33 yilligi keng nishonlanmoqda. Til bayrami arafasida Davlatobod tumanidagi «Yangi O‘zbekiston – yoshlar ziyo maskani»da  «Qadring baland bo‘lsin, ona tilim!» mavzusida  ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Namangan muhandislik-qurilish instituti va «Milliy tiklanish» demokratik  partiyasi viloyat  kengashi hamkorligida tashkillagan mazkur tadbirda institut professor-o‘qituvchilari va talabalari, shoir-yozuvchilar, partiya faollari ishtirok etdi.
Tadbirda so‘zga chiqqan institut rektori Sharifboy Ergashev, «Milliy tiklanish» demokratik  partiyasi viloyat  kengashi raisi Dilnoza Azizova, O‘zbekiston yozuvchilar uyushmasi viloyat bo‘limi raisi Ziyovuddin Mansurov, shoira, «Do‘stlik»  ordeni sohibasi Dilorom Ergasheva va boshqalar o‘zbek tilining obro‘-e’tiborini yuksaltirish har birimizdan unga chuqur hurmat bilan yondashishni talab etishi,  til bor ekan, millat barhayotligi haqidagi  fikr-mulohazalarini bildirib o‘tdi.
Talabalar tomonidan tayyorlangan badiiy chiqishlar yig‘ilganlarga bayramona kayfiyat ulashdi. «O‘zbek tili - milliy ma’naviyatimiz va qadriyatlarimiz timsoli» mavzusidagi maqolalar tanlovi g‘oliblariga tashakkurnoma va esdalik sovg‘alari topshirildi.

"Да хвалят тебя, мой родной язык!"
В нашей стране широко отмечается 33-я годовщина присвоения узбекскому языку статуса государственного. В преддверии языкового фестиваля в Давлатабадском районе "Новый Узбекистан - место воспитания молодежи" "Да славится твой родной язык!" состоялось духовно-просветительское мероприятие.
В мероприятии, организованном Наманганским инженерно-строительным институтом совместно с областным советом демократической партии «Миллий тикланиш», приняли участие профессора и преподаватели института, студенты, поэты-писатели, партийный актив.
Ректор института Шарифбой Эргашев, председатель областного совета Демократической партии «Национальное возрождение» Дильноза Азизова, председатель областного отделения Союза писателей Узбекистана Зийовуддин Мансуров, поэтесса, кавалер ордена «Достлик» Дилором Эргашева На мероприятии выступили и др. Он выразил мнение, что повышение престижа узбекского языка требует от каждого из нас относиться к нему с глубоким уважением, и что нация живет, пока существует язык.
Артистичные номера, подготовленные студентами, привнесли в зал праздничное настроение. Победителям конкурса статей на тему «Узбекский язык – символ нашей национальной духовности и ценностей» были вручены благодарственные письма и сувениры.