“Pedagogning maqomi toʻgʻrisida”gi qonun muhokama qilindi
Joriy yil 1-fevral kuni “Pedagogning maqomi toʻgʻrisida”gi Oʻzbekiston Respublikasi qonuni imzolangan edi. Ushbu hujjatda pedagoglarning huquqlari, majburiyatlari, faoliyatining asosiy kafolatlari, mehnatiga yarasha haq toʻlash, ragʻbatlantirish va ijtimoiy himoya qilish tamoyillari belgilab berilgan.
Namangan muhandislik-qurilish institutida ushbu qonun muhokamasi va targʻibotiga bagʻishlangan yigʻilish boʻlib oʻtdi. Uni institut birinchi prorektori Odiljon Jakbarov ochdi va olib bordi.
Tadbir davomida qonunda belgilab berilgan pedagoglarning huquq va imtiyozlari, ularga nisbatan qoʻllash man etilgan holatlar toʻgʻrisida soʻz bordi.
Ushbu hujjat pedagogik jamoalarda keng targʻib etilishi, unda koʻrsatilgan norma va qoidalarga amal qilish zarurligi taʼkidlandi.

The law "On the status of a teacher" was discussed
On February 1 of this year, the law of the Republic of Uzbekistan "On the status of a teacher" was signed. This document defines the rights, obligations, basic guarantees of activities of pedagogues, the principles of remuneration, incentives and social protection.
A meeting devoted to the discussion and promotion of this law was held at the Namangan Engineering-Construction Institute. It was opened and led by the first vice-rector of the institute, Odiljon Jakbarov.
During the event, the rights and privileges of pedagogues specified in the law, and the cases where they are prohibited from being applied to them, were discussed.
It was emphasized that this document should be widely promoted in pedagogical communities, and the norms and rules specified in it should be followed.