O‘zbekistonda huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etiladi
Bosh prokuratura akademiyasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etiladi. Akademiya Bosh prokuratura tashkiliy tuzilmasiga kiruvchi, yuridik shaxs maqomiga ega, ixtisoslashtirilgan oliy ta'lim va ilmiy-tadqiqot muassasasi hisoblanadi.
Akademiyada 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab tergov faoliyati va huquqni muhofaza qilish faoliyatining boshqa sohalarida oliy ta'limning ikki bosqichli tizimi – bakalavriat va magistratura bo‘yicha to‘laqonli o‘quv jarayoni tashkil etiladi.
Akademiyaning tergov faoliyati yo‘nalishidagi har yilgi qabul kvotalari bakalavriat dasturi bo‘yicha – 250 nafargacha talaba, magistratura dasturi bo‘yicha – 50 nafargacha oliy yuridik ma'lumotli vakolatli davlat organlari xodimlaridan iborat bo‘ladi.
Akademiyada ta'lim olish muddati bakalavriat dasturi bo‘yicha – uch yil, tergov faoliyati yo‘nalishidagi magistratura dasturi bo‘yicha – bir yil.

В Узбекистане будет создана академия правоохранительных органов
Академия правоохранительных органов Республики Узбекистан будет создана на базе Академии Генеральной прокуратуры. Академия является специализированным высшим учебным и научно-исследовательским учреждением, входящим в организационную структуру Генеральной прокуратуры, имеет статус юридического лица.
Начиная с 2023/2024 учебного года, Академия организует полноценный учебный процесс по двухуровневой системе высшего образования – бакалавриат и магистратура – ​​по оперативно-розыскной деятельности и другим направлениям правоохранительной деятельности.
Ежегодная квота приема Академии в области оперативно-розыскной деятельности будет составлять до 250 студентов на программу бакалавриата и до 50 сотрудников компетентных государственных органов с высшим юридическим образованием на программу магистратуры.
Продолжительность обучения в Академии составляет три года для программы бакалавриата, один год для программы магистратуры по расследованиям.