O‘zbekistonda huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etiladi
Bosh prokuratura akademiyasi negizida O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tashkil etiladi. Akademiya Bosh prokuratura tashkiliy tuzilmasiga kiruvchi, yuridik shaxs maqomiga ega, ixtisoslashtirilgan oliy ta'lim va ilmiy-tadqiqot muassasasi hisoblanadi.
Akademiyada 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab tergov faoliyati va huquqni muhofaza qilish faoliyatining boshqa sohalarida oliy ta'limning ikki bosqichli tizimi – bakalavriat va magistratura bo‘yicha to‘laqonli o‘quv jarayoni tashkil etiladi.
Akademiyaning tergov faoliyati yo‘nalishidagi har yilgi qabul kvotalari bakalavriat dasturi bo‘yicha – 250 nafargacha talaba, magistratura dasturi bo‘yicha – 50 nafargacha oliy yuridik ma'lumotli vakolatli davlat organlari xodimlaridan iborat bo‘ladi.
Akademiyada ta'lim olish muddati bakalavriat dasturi bo‘yicha – uch yil, tergov faoliyati yo‘nalishidagi magistratura dasturi bo‘yicha – bir yil.

Law enforcement academy to be created in Uzbekistan
The Academy of Law Enforcement Bodies of the Republic of Uzbekistan will be created on the basis of the Academy of the Prosecutor General's Office. The Academy is a specialized institution of higher education and research, which is part of the organizational structure of the General Prosecutor's Office and has the status of a legal entity.
Starting from the 2023/2024 academic year, the Academy organizes a full-fledged educational process in a two-level system of higher education - undergraduate and graduate - in operational-search activities and other areas of law enforcement.
The annual admission quota of the Academy in the field of investigative activities will be up to 250 students for the bachelor's program and up to 50 employees of the competent state bodies with higher legal education for the master's program.
The duration of study at the Academy is three years for the undergraduate program, one year for the master's program in investigations.