O‘zbekistonda aholi uchun ham elektr narxi oshadimi?
“Hozir e'lon qilingan loyihada faqat yuridik shaxslar uchun yangi tariflar belgilanishi nazarda tutilgan, lekin aholi uchun narxlar o‘zgartirilmayapti.
Aholi uchun tabaqalashtirilgan tariflarni belgilashdan oldin biz eng avvalo uzluksiz elektr energiyasi yetkazib berishni ta'minlashimiz kerak. Ya'ni narx oshsayu, lekin yana elektrda uzilish bo‘laversa, aholining haqli e'tirozlariga sabab bo‘ladi. Shu sababli biz hozirda generatsiyalarni oshirish, tarmoqlarni modernizasiya qilish ishlarini jadallashtiryapmiz.
Agar uzluksiz elektr yetkazib berishni ta'minlay olsakgina, aholi uchun elektr energiyasida tabaqalashtirilgan tariflarni 2024 yilning 1 mayidan joriy qilish bo‘yicha loyihani Hukumatga kiritishni rejalashtiryapmiz. Lekin bu aynan shu kundan narx oshadi, degani emas, hozircha barchasi loyiha xolos.
Tabaqalashtirilgan tarif deganda belgilangan “ijtimoiy norma”dan ko‘p elektr iste'mol qilayotgan, aytaylik uyida basseyni, saunasi, ko‘plab maishiy texnikalari bor xonadonlar, ya'ni nisbiy olganda boy va o‘ziga to‘q xonadonlar uchun narx oshadi, degani. Hozir aholining 15 foizi oyiga 300 kW•soatdan ortiq elektr energiyasini iste'mol qiladi. 75 foiz aholining iste'moli esa 200 kW•soatdan oshmaydi”, — dedi Energetika vaziri.

Вырастет ли цена на электроэнергию для населения Узбекистана?
"Опубликованный сейчас проект предусматривает установление новых тарифов только для юридических лиц, но цены для резидентов не меняются.
Прежде чем устанавливать дифференцированные тарифы для населения, мы должны сначала обеспечить бесперебойную подачу электроэнергии. То есть, если цена вырастет, но снова произойдет отключение электроэнергии, это вызовет законные возражения населения. По этой причине в настоящее время мы ускоряем работу по увеличению поколений и модернизации сетей.
Мы планируем внести в Правительство проект введения дифференцированных тарифов на электроэнергию для населения с 1 мая 2024 года, только если сможем обеспечить бесперебойность электроснабжения. Но это не значит, что с этого же дня цена вырастет, пока все только проект.
Дифференцированный тариф означает, что цена вырастет для домохозяйств, потребляющих больше электроэнергии, чем «социальная норма», например, имеющих бассейн, сауну и множество бытовой техники, то есть относительно богатых и самодостаточных домохозяйств. Сейчас 15 процентов населения потребляют более 300 кВт•ч электроэнергии в месяц. А потребление 75 процентов населения не превышает 200 кВт•ч", - сказал министр энергетики.