Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti ma'lumotlariga ko‘ra, hozir dunyoda OIV infeksiyasidan aziyat chekayotgan 40 millionga yaqin bemor bor. Ular soni yiliga o‘rtacha 1,5 million nafarga ko‘paymoqda. Eng yomoni, xastalik har yili 600 mingdan ziyod kishining hayotiga zomin bo‘lyapti.
Umuman, yer yuzida OITS epidemiyasi boshlangandan buyon 75 million odam ushbu dardga chalinib, 32 million nafardan ortig‘i vafot etdi.
Bunday xavotirli ko‘rsatkichlar mazkur yuqumli kasallik insoniyat salomatligi uchun naqadar jiddiy tahdid ekanligini yana bir bor tasdiqlaydi.  Zero, OIV va OITS butun dunyo hamjihatlikda kurashishi lozim bo‘lgan global muammodir.
Shu bois har yili sayyoramizda 1 dekabr sanasi “Butunjahon OITSga qarshi kurash kuni” sifatida nishonlanib, bu davrda xastalikning oldini olish bo‘yicha targ‘ibot ishlari yanada kuchaytiriladi.

СЕГОДНЯ ВСЕМИРНЫЙ ДЕНЬ БОРЬБЫ С СПИДОМ
По данным Всемирной организации здравоохранения, в мире насчитывается около 40 миллионов больных ВИЧ-инфекцией. Их число увеличивается в среднем на 1,5 миллиона в год. Хуже всего то, что эта болезнь ежегодно уносит жизни более 600 000 человек.
В целом с начала эпидемии СПИДа на земле этим заболеванием заразилось 75 миллионов человек, а умерло более 32 миллионов.
Такие тревожные показатели лишний раз подтверждают, насколько серьезную угрозу представляет это инфекционное заболевание для здоровья человека. Ведь ВИЧ и СПИД – это глобальная проблема, с которой весь мир должен бороться сообща.
Поэтому каждый год на нашей планете 1 декабря отмечается как «Всемирный день борьбы со СПИДом», и в этот период активизируется пропагандистская работа по профилактике заболевания.