Yoshlarning xalqaro IT-sertifikatlarni olish xarajatlarini qoplab berish boʻyicha davlat xizmati koʻrsatiladi
Hukumat qarori bilan “Yoshlarning xalqaro IT-sertifikatlarni olish xarajatlarini qoplab berish boʻyicha davlat xizmatini koʻrsatishning maʼmuriy reglamenti” tasdiqlandi.
Unga koʻra, ariza beruvchi xalqaro IT-sertifikat berilgan sanadan 180 kalendar kun mobaynida mazkur sertifikatni olish xarajatlarini qoplab berishni soʻrab, YAIDXP (my.gov.uz) orqali murojaat qilishi lozim.
Ariza beruvchining xalqaro IT-sertifikatlarni olish xarajatlarining 60 foizigacha boʻlgan qismini qoplab berishda ingliz tilini bilish darajasini belgilovchi sertifikat talab etilmaydi.
Xalqaro IT-sertifikatlar boshlangʻich darajada boʻlganda 30 foiz, oʻrta darajada boʻlganda 40 foiz hamda professional darajada boʻlganda 60 foiz miqdorda sarflangan xarajatlar qoplab beriladi.
Ingliz tili boʻyicha V2 va undan yuqori darajadagi hamda professional darajadagi xalqaro IT-sertifikatga ega boʻlgan yoshlarning xalqaro IT-sertifikatni olish xarajatlari toʻliq qoplab beriladi.

"Administrative regulation of providing public service on covering the costs of obtaining international IT certificates for young people" was approved by the government's decision
According to it, the applicant must apply through YAIDXP (my.gov.uz) within 180 calendar days from the date of issuance of the international IT certificate, requesting to cover the costs of obtaining this certificate.
A certificate of English language proficiency is not required to cover up to 60% of the applicant's costs of obtaining international IT certificates.
International IT certificates are reimbursed for 30% of entry-level, 40% for intermediate, and 60% for professional.
The costs of obtaining an international IT certificate will be fully reimbursed for young people who have a V2 and higher level of English and an international IT certificate of a professional level.