Yoshlarning xalqaro IT-sertifikatlarni olish xarajatlarini qoplab berish boʻyicha davlat xizmati koʻrsatiladi
Hukumat qarori bilan “Yoshlarning xalqaro IT-sertifikatlarni olish xarajatlarini qoplab berish boʻyicha davlat xizmatini koʻrsatishning maʼmuriy reglamenti” tasdiqlandi.
Unga koʻra, ariza beruvchi xalqaro IT-sertifikat berilgan sanadan 180 kalendar kun mobaynida mazkur sertifikatni olish xarajatlarini qoplab berishni soʻrab, YAIDXP (my.gov.uz) orqali murojaat qilishi lozim.
Ariza beruvchining xalqaro IT-sertifikatlarni olish xarajatlarining 60 foizigacha boʻlgan qismini qoplab berishda ingliz tilini bilish darajasini belgilovchi sertifikat talab etilmaydi.
Xalqaro IT-sertifikatlar boshlangʻich darajada boʻlganda 30 foiz, oʻrta darajada boʻlganda 40 foiz hamda professional darajada boʻlganda 60 foiz miqdorda sarflangan xarajatlar qoplab beriladi.
Ingliz tili boʻyicha V2 va undan yuqori darajadagi hamda professional darajadagi xalqaro IT-sertifikatga ega boʻlgan yoshlarning xalqaro IT-sertifikatni olish xarajatlari toʻliq qoplab beriladi.

Постановлением правительства утвержден «Административный регламент оказания государственной услуги по покрытию расходов на получение международных IT-сертификатов для молодежи»
Согласно ему, заявитель должен подать заявку через YAIDXP (my.gov.uz) в течение 180 календарных дней с момента выдачи международного ИТ-сертификата с просьбой покрыть расходы на получение этого сертификата.
Сертификат о владении английским языком не требуется для покрытия до 60% затрат заявителя на получение международных IT-сертификатов.
За международные ИТ-сертификаты возмещается 30% начального уровня, 40% среднего и 60% профессионального.
Затраты на получение международного IT-сертификата будут полностью возмещены молодым людям, имеющим уровень английского языка V2 и выше и международный IT-сертификат профессионального уровня.