Xorijdagi nufuzli oliy ta’lim muassasalari bilan xalqaro hamkorlik davom etmoqda
2024 yil 13 fevraldan 1 martgacha M.Auezov nomidagi Janubiy Kozog‘iston Davlat universitetida tashkil etilgan universitetning iqtidorli talabari, professor-o‘qituvchilari ва xorijlik olimlar ishtirokida «Устойчивая развития энергетики в современных реалах (Zamonaviy voqelikda energiyaning barqaror rivojlanishi)» mavzusida xalqaro, onlayn konferensiya o‘tkazilmoqda. Ushbu konferensiyada institutimizning Elektr energetika kafedrasi professor-o‘qituvchilari ham faol ishtirok etib kelishmoqda, jumladan M.Murodov, T.Atamirzayev, D.Yusupov, O.Otamirzayev va F.Sharipovlarning ma’ruzalari ham rejalashtirilgan.
Xususan 19 fevral kuni Energetika kafedrasi dotsenti Olimjon Otamirzaevning “Основные понятия и определения автоматики” mavzusidagi 60 minutlik ma’ruzasi tinglandi. Ma’ruzada elektr energetika tizimida qo‘llaniladigan avtomatlashtirilgan boshqarishda ishlatiladigan qurilmalar, ularni to‘g‘ri nomlanishi, o‘hshashlik tamonlari hamda bir-birlaridan farqlari amaldagi misollar bilan tushuntirildi. Ma’ruza so‘ngida ishtirokchilar tomonidan berilgan barcha savollarga javob berib o‘tildi.

Продолжается международное сотрудничество с престижными высшими учебными заведениями за рубежом
С 13 февраля по 1 марта 2024 года международный, онлайн, на тему «Устойчивое развитие энергетики в современной реальности» с участием талантливых студентов, профессоров и зарубежных ученых университета, созданного в Южном В Казахском государственном университете имени М.Ауэзова проходит конференция. Профессора и преподаватели кафедры электроэнергетики нашего института активно участвуют в данной конференции, в том числе с лекциями М. Муродова, Т. Атамирзаева, Д. Юсупова, О. Отамирзаева и Ф. Шарипова.
В частности, 19 февраля была прослушана 60-минутная лекция доцента кафедры энергетики Олимджона Отамирзаева на тему «Основные понятия и определения автоматики». На лекции на практических примерах были объяснены устройства, используемые в автоматизированном управлении, применяемые в электроэнергетической системе, их правильные названия, сходства и отличия друг от друга. В конце лекции были даны ответы на все вопросы, заданные участниками.