Xorijdagi nufuzli oliy ta’lim muassasalari bilan xalqaro hamkorlik davom etmoqda
2024 yil 13 fevraldan 1 martgacha M.Auezov nomidagi Janubiy Kozog‘iston Davlat universitetida tashkil etilgan universitetning iqtidorli talabari, professor-o‘qituvchilari ва xorijlik olimlar ishtirokida «Устойчивая развития энергетики в современных реалах (Zamonaviy voqelikda energiyaning barqaror rivojlanishi)» mavzusida xalqaro, onlayn konferensiya o‘tkazilmoqda. Ushbu konferensiyada institutimizning Elektr energetika kafedrasi professor-o‘qituvchilari ham faol ishtirok etib kelishmoqda, jumladan M.Murodov, T.Atamirzayev, D.Yusupov, O.Otamirzayev va F.Sharipovlarning ma’ruzalari ham rejalashtirilgan.
Xususan 19 fevral kuni Energetika kafedrasi dotsenti Olimjon Otamirzaevning “Основные понятия и определения автоматики” mavzusidagi 60 minutlik ma’ruzasi tinglandi. Ma’ruzada elektr energetika tizimida qo‘llaniladigan avtomatlashtirilgan boshqarishda ishlatiladigan qurilmalar, ularni to‘g‘ri nomlanishi, o‘hshashlik tamonlari hamda bir-birlaridan farqlari amaldagi misollar bilan tushuntirildi. Ma’ruza so‘ngida ishtirokchilar tomonidan berilgan barcha savollarga javob berib o‘tildi.

From February 13 to March 1, 2024, international, online, on the topic "Ustoychivaya razvitiya energetiki v sovremennyx realax (Sustainable development of energy in modern reality)" with the participation of talented students, professors and foreign scientists of the university established at South Kazakhstan State University named after M. Auezov a conference is being held. Professors and teachers of the Department of Electric Power of our institute are actively participating in this conference, including the lectures of M. Murodov, T. Atamirzaev, D. Yusupov, O. Otamirzaev and F. Sharipov.
In particular, on February 19, a 60-minute lecture by Olimjon Otamirzaev, associate professor of the Department of Energy, on the topic "Osnovnye ponyatiya i opredelenia automatiki" was heard. In the lecture, the devices used in automated control used in the electric power system, their correct names, similarities and differences from each other were explained with practical examples. At the end of the lecture, all the questions asked by the participants were answered.