Viloyat hokimining oʻrinbosari ishtirokida NamMQI olimlari tayyorlangan loyiha muhokamasi oʻtkazildi
Institut Transport fakulteti binosida NamMQI olimlari tomonidan tayyorlangan “Namangan shahrida jamoat transporti tizimi va infratuzilmasini takomillashtirish” loyihasining kengaytirilgan muhokamasi boʻlib oʻtdi.
Muhokamada viloyat hokimining oʻrinbosari Gʻofirjon Jamalov boshchiligidagi mutasaddilar va institut vakillari ishtirok etdi.
Muloqotlar chogʻida institut olimlari tomonidan ishlab chiqilgan loyiha nihoyatda dolzarb ekanligi, uni amalga oshirishda Namangan shahri hokimligi va barcha tegishli korxona-tashkilotlar birdek jonbozlik koʻrsatishi zarurligi taʼkidlandi.

A discussion of the project prepared by NamECI scientists was held with the participation of the deputy governor of the region
An extended discussion of the project "Improvement of public transport system and infrastructure in Namangan city" prepared by NamMQI scientists took place in the building of the Transport Faculty of the Institute.
Officials and representatives of the institute, headed by the deputy governor of the region G'firjon Jamalov, took part in the discussion.
During the talks, it was emphasized that the project developed by the scientists of the institute is extremely urgent, and that the administration of Namangan city and all relevant enterprises-organizations should be equally active in its implementation.
The issues of establishing main stations for public transport at different locations of the city, reducing traffic, and building smart stations in front of crowded areas, especially markets, were discussed in detail.