Xitoy oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik — institut uchun ustuvor yo‘nalish
Bugungi kunda Xitoy Xalq Respublikasi dunyoda ilm-fan va texnologiyalar borasida yetakchi mavqeni egallab kelmoqda. Shu bois mamlakatimiz oliy o‘quv yurtlari, jumladan, Namangan muhandislik-qurilish institutida ushbu davlat ta’lim muassasalari bilan hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratib kelmoqda.
Institutning Xitoy oliy o‘quv yurtlari bilan aloqalari yillar mobaynida shakllanib kelgan. Jumladan, hozirga qadar 8 nafar professor-o‘qituvchi “El-yurt umidi” jamg‘armasi orqali Xitoyning nufuzli universitetlarida ta’lim oldi. 5 nafar professor-o‘qituvchi esa, mazkur davlat oliy ta’lim muassasalari tomonidan e’lon qilingan 10 oylik malaka oshirish kurslarida ishtirok etib qaytdi.

Сотрудничество с китайскими вузами является приоритетом для института
Сегодня Китайская Народная Республика занимает лидирующие позиции в мире по уровню науки и техники. Именно поэтому высшие учебные заведения нашей страны, в том числе Наманганский инженерно-строительный институт, уделяют особое внимание вопросам сотрудничества с этими государственными учебными заведениями.
Отношения института с китайскими высшими учебными заведениями складывались на протяжении многих лет. В частности, до сих пор 8 профессоров-преподавателей получили образование в престижных китайских университетах через фонд «Надежда Эль-Юрта». 5 профессоров-преподавателей вернулись после участия в 10-месячных курсах повышения квалификации, объявленных этими государственными вузами.