Uzrli sabablarga koʻra oʻqishini koʻchirish istagida boʻlgan fuqarolar DIQQATIGA!!!
Prezidentning 279-sonli qarori 7-bandiga muvofiq uzrli sabablarga koʻra oʻqishni koʻchirish toʻgʻrisidagi arizalarni qabul qilish boʻyicha hududiy Ishchi guruhlar faoliyati yoʻlga qoʻyildi.
Hududiy ishchi guruhlar 2022-yilning 20-dekabridan 2023-yilning 20-yanvar kuniga qadar (oʻsha kuni ham) faoliyat koʻrsatadi.
Yuqoridagi qarorga asosan fuqarolar quyidagi uzrli sabablarga koʻra hududiy ishchi guruhlariga ariza topshirishlari mumkin:
-  talaba oila qurishi munosabati bilan turmush oʻrtogʻi doimiy yashaydigan hududdagi oliy taʼlim muassasasiga oʻqishini koʻchirish uchun;
- davlat organlarining xodimlari ish joyi oʻzgargan taqdirda uning turmush oʻrtogʻi yoki voyaga yetmagan farzandi oʻqishini koʻchirish uchun (tegishli vazirlik (idora) rahbarining tavsiyasi asosida).
Hududiy ishchi guruhlarga quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
-  oʻqishni koʻchirish boʻyicha ariza (ariza blankasi hududiy ishchi guruhi tomonidan beriladi va talaba tomonidan joyida toʻldiriladi);
- talabaning reyting daftarchasi yoki belgilangan shakldagi akademik maʼlumotnoma yoki transkript nusxalari (bittasi boʻlsa yetarli);
- pasport nusxasi;
- yuqorida qayd etilgan uzrli sabablarni asoslovchi tegishli hujjatlar.
Oʻqishni qayta tiklash boʻyicha (koʻchirib tiklash bundan mustasno) arizalar talabaning chetlatilganligiga necha yil boʻlganligidan qatʼi nazar bevosita o‘zi tahsil olgan OTMga taqdim etiladi.

ВНИМАНИЮ граждан, желающих перевести учебу по уважительным причинам!!!
В соответствии с пунктом 7 Указа Президента № 279 начата деятельность региональных рабочих групп по приему заявлений о переводе образования по уважительным причинам.
Региональные рабочие группы будут действовать с 20 декабря 2022 г. по 20 января 2023 г. (в тот же день).
На основании вышеуказанного решения граждане могут обращаться в региональные рабочие группы по следующим уважительным причинам:
- перевести обучающегося в высшее учебное заведение по месту постоянного проживания супруга в связи с созданием семьи;
- для передачи образования супруге или несовершеннолетнему ребенку работника государственных органов в случае смены места работы (на основании представления руководителя соответствующего министерства (ведомства)).
В региональные рабочие группы предоставляются следующие документы:
- заявление о переводе на обучение (форма заявления выдается региональной рабочей группой и заполняется обучающимся на месте);
- копии рейтинговой книжки обучающегося или академической справки или транскрипта по установленной форме (достаточно одной);
- копия паспорта;
- соответствующие документы, обосновывающие указанные выше причины.
Заявления о восстановлении (за исключением перевода) подаются непосредственно в вуз, независимо от того, сколько лет прошло с момента отчисления студента.