Uzrli sabablarga koʻra oʻqishini koʻchirish istagida boʻlgan fuqarolar DIQQATIGA!!!
Prezidentning 279-sonli qarori 7-bandiga muvofiq uzrli sabablarga koʻra oʻqishni koʻchirish toʻgʻrisidagi arizalarni qabul qilish boʻyicha hududiy Ishchi guruhlar faoliyati yoʻlga qoʻyildi.
Hududiy ishchi guruhlar 2022-yilning 20-dekabridan 2023-yilning 20-yanvar kuniga qadar (oʻsha kuni ham) faoliyat koʻrsatadi.
Yuqoridagi qarorga asosan fuqarolar quyidagi uzrli sabablarga koʻra hududiy ishchi guruhlariga ariza topshirishlari mumkin:
-  talaba oila qurishi munosabati bilan turmush oʻrtogʻi doimiy yashaydigan hududdagi oliy taʼlim muassasasiga oʻqishini koʻchirish uchun;
- davlat organlarining xodimlari ish joyi oʻzgargan taqdirda uning turmush oʻrtogʻi yoki voyaga yetmagan farzandi oʻqishini koʻchirish uchun (tegishli vazirlik (idora) rahbarining tavsiyasi asosida).
Hududiy ishchi guruhlarga quyidagi hujjatlar taqdim etiladi:
-  oʻqishni koʻchirish boʻyicha ariza (ariza blankasi hududiy ishchi guruhi tomonidan beriladi va talaba tomonidan joyida toʻldiriladi);
- talabaning reyting daftarchasi yoki belgilangan shakldagi akademik maʼlumotnoma yoki transkript nusxalari (bittasi boʻlsa yetarli);
- pasport nusxasi;
- yuqorida qayd etilgan uzrli sabablarni asoslovchi tegishli hujjatlar.
Oʻqishni qayta tiklash boʻyicha (koʻchirib tiklash bundan mustasno) arizalar talabaning chetlatilganligiga necha yil boʻlganligidan qatʼi nazar bevosita o‘zi tahsil olgan OTMga taqdim etiladi.

ATTENTION of citizens wishing to transfer their studies for good reasons!!!
In accordance with paragraph 7 of Presidential Decree No. 279, the activities of regional working groups have begun to receive applications for the transfer of education for good reasons.
The Regional Working Groups will operate from December 20, 2022 to January 20, 2023 (same day).
Based on the above decision, citizens can apply to regional working groups for the following valid reasons:
- transfer the student to a higher educational institution at the place of permanent residence of the spouse in connection with the creation of a family;
- to transfer education to the spouse or minor child of an employee of state bodies in the event of a change of job (on the basis of a proposal from the head of the relevant ministry (department)).
The following documents are submitted to the regional working groups:
- application for transfer to study (the application form is issued by the regional working group and filled in by the student on the spot);
- copies of the student's rating book or academic certificate or transcript in the prescribed form (one is enough);
- copy of the passport;
- relevant documents substantiating the above reasons.
Applications for reinstatement (with the exception of transfer) are submitted directly to the university, regardless of how many years have passed since the student was expelled.