Tayanch doktorantlar uchun Prezident davlat stipendiyasiga hujjatlar qabuli boshlandi
Vazirlar Mahkamasining qarori bilan tasdiqlangan nizomga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyasiga talabgorlardan hujjatlar qabul qilinadi.
Tayanch doktorantlarga davlat stipendiyalarini tayinlash uchun quyidagi mezonlar belgilangan:
Talablar:
- davlat oliy ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot institutlarining 2-bosqichni yakunlayotgan tayanch doktoranti bo‘lishi;
- yetakchi ilmiy nashrlarda (kamida ikkita) ilmiy maqolalar e’lon qilingan bo‘lishi;
- O‘zbekiston tarixini bilish;
- xalqaro konferensiyalar bosma nashrlarida maqolalar e’lon qilingan bo‘lishi;
- barcha malakaviy imtihonlarni «a’lo» bahoga topshirish;
- dissertasiyaning tayyorlik darajasi kamida 70 foiz bo‘lishi.
Stipendiyalar har yili tayanch doktorantning tayanch doktoranturaning oxirgi kursidagi o‘qish davri uchun, stipendiyaning ikki barobari miqdorida qat’iy muvofiq holda tayinlanadi. (Misol uchun: 2022 yil stipendiatlari 1 yilga jami 106 077 456 so‘m yoki 10 500 AQSH dollar ekvivalenti miqdorida stipendiya oladi).
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyalari doktorantlar uchun har yili jami 10 ta kvota ajratiladi.

Acceptance of documents for the Presidential State Scholarship for basic doctoral students has begun
In accordance with the regulations approved by the decision of the Cabinet of Ministers, documents are accepted from applicants for the state scholarship of the President of the Republic of Uzbekistan.
The following criteria are established for awarding state scholarships to basic doctoral students:
Requirements:
to be a basic doctoral student completing the 2nd stage of state higher education institutions and research institutes;
having published (at least two) scientific articles in leading scientific publications;
To know the history of Uzbekistan;
articles published in international conference publications;
pass all qualifying exams with "excellent" grade;
the degree of completion of the dissertation should be at least 70 percent.
Scholarships are awarded every year for the study period of the basic doctoral student in the last year of the basic doctoral studies, in the amount of twice the scholarship. (For example: 2022 scholars will receive a scholarship in the amount of 106,077,456 soums or equivalent to 10,500 US dollars for 1 year).
A total of 10 quotas of state scholarships of the President of the Republic of Uzbekistan for doctoral students are allocated each year.