Tayanch doktorantlar uchun Prezident davlat stipendiyasiga hujjatlar qabuli boshlandi
Vazirlar Mahkamasining qarori bilan tasdiqlangan nizomga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyasiga talabgorlardan hujjatlar qabul qilinadi.
Tayanch doktorantlarga davlat stipendiyalarini tayinlash uchun quyidagi mezonlar belgilangan:
Talablar:
- davlat oliy ta’lim muassasalari va ilmiy-tadqiqot institutlarining 2-bosqichni yakunlayotgan tayanch doktoranti bo‘lishi;
- yetakchi ilmiy nashrlarda (kamida ikkita) ilmiy maqolalar e’lon qilingan bo‘lishi;
- O‘zbekiston tarixini bilish;
- xalqaro konferensiyalar bosma nashrlarida maqolalar e’lon qilingan bo‘lishi;
- barcha malakaviy imtihonlarni «a’lo» bahoga topshirish;
- dissertasiyaning tayyorlik darajasi kamida 70 foiz bo‘lishi.
Stipendiyalar har yili tayanch doktorantning tayanch doktoranturaning oxirgi kursidagi o‘qish davri uchun, stipendiyaning ikki barobari miqdorida qat’iy muvofiq holda tayinlanadi. (Misol uchun: 2022 yil stipendiatlari 1 yilga jami 106 077 456 so‘m yoki 10 500 AQSH dollar ekvivalenti miqdorida stipendiya oladi).
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat stipendiyalari doktorantlar uchun har yili jami 10 ta kvota ajratiladi.

Начался прием документов на Президентскую государственную стипендию для базовых докторантов
В соответствии с положением, утвержденным постановлением Кабинета Министров, принимаются документы от соискателей государственной стипендии Президента Республики Узбекистан.
Для присуждения государственных стипендий базовым докторантам устанавливаются следующие критерии:
Требования:
быть базовым докторантом, заканчивающим 2-ю ступень государственных высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов;
опубликовавших (не менее двух) научных статей в ведущих научных изданиях;
знать историю Узбекистана;
статьи, опубликованные в публикациях международных конференций;
сдать все квалификационные экзамены на «отлично»;
степень завершенности диссертации должна быть не менее 70 процентов.
Стипендии назначаются ежегодно на период обучения базового докторанта на последнем курсе базовой докторантуры в размере двукратного размера стипендии. (Например: стипендиаты 2022 года получат стипендию в размере 106 077 456 сумов или эквивалент 10 500 долларов США на 1 год).
Всего ежегодно выделяется 10 квот государственных стипендий Президента Республики Узбекистан для докторантов.