Targ‘ibot poezdi ishtirokchilari institutda Konstitusiya qabul qilingan kunga bag‘ishlangan tadbirda qatnashdi
Namangan muhandislik-qurilish institutida 8 dekabr — Konstitusiya qabul qilingan kunga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
Unda Adliya vazirligi va Toshkent davlat yuridik universiteti tomonidan tashkil etilgan Targ‘ibot poezdi ishtirokchilari va talabalar qatnashdi.
Tadbirda viloyat Adliya boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i Ahrorbek Fayzullaev va Toshkent davlat yuridik univesiteti dosenti Bahromjon Umarovlarning yangilangan Konstitusiyaning mazmun-mohiyati bo‘yicha ma'ruzalari tinglandi.

The participants of the propaganda train took part in the event dedicated to the day of adoption of the Constitution at the institute
An event dedicated to the adoption of the Constitution on December 8 was held at the Namangan Institute of Engineering and Construction.
Participants and students of the Propaganda Train organized by the Ministry of Justice and Tashkent State Law University took part in it.
Ahrorbek Fayzullaev, the head of the department of the regional Justice Department, and Bahromjon Umarov, an associate professor of the Tashkent State Law University, listened to the lectures on the essence of the updated Constitution at the event.
A group of students of Tashkent Law University organized an interesting quiz on the topic.
At the end, the students of the institute, who actively participated in the event, were presented with the Constitution book.