Talabalar uchun har oylik stipendiya to‘lanadigan o‘quv kurslari tashkil etiladi
Vazirlar Mahkamasining «Mirzo Ulug‘bek vorislari» tayyorlov o‘quv kurslarini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi.
O‘quv kurslari quyidagi yo‘nalishlarda tashkil etiladi:
- axborot texnologiyalaridan va kommunikasiyalaridan foydalanish (boshlang‘ich);
- matematik statistika;
- algoritmlash asoslari;
- ma'lumotlarni qayta ishlash;
- dasturlash tillari (Phthon);
- ingliz tili;
- qaror qabul qilish asoslari.
- O‘quv kurslari jamoa bo‘lib ishlash va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha ham tashkil etilishi mumkin.
Birinchi o‘quv yilida kamida 60 nafar tinglovchi qabul qilinadi, keyingi yillarda tinglovchilar soni ehtiyojdan kelib chiqib, oshirib boriladi.
Ta'lim olish 34 hafta muddat davomida «Blending learning — aralash ta'lim texnologiyasi» asosidagi o‘quv dasturiga muvofiq tashkil etiladi.
Ushbu kurslarda o‘qish uchun tanlovning birinchi yilida respublika davlat OTMlarining bakalavriat bosqichida (barcha ta'lim shakli bo‘yicha) 2-kursni muvaffaqiyatli tamomlagan (akademik qarzdorligi bo‘lmagan) talabalari ishtirok etishlari mumkin.
Ushbu o‘quv kurslariga qabul qilingan respublika hududlaridagi talabalarining o‘qishini mos va turdosh yo‘nalishlarda Toshkent shahrida joylashgan davlat OTMlariga akademik mobillik asosida bir yil muddatga ko‘chiriladi.
O‘quv kurslariga qabul qilingan talabalar (tinglovchilar):
- ushbu o‘quv kurslarida o‘qishi davomida BHMning to‘rt baravari (1 mln 320 ming so‘m) miqdorida har oyda bir marotaba rag‘batlantirib boriladi;
- turar joy bilan ta'minlanadi yoki asosiy o‘qish joyi bo‘lgan hududlardagi davlat OTMlari tomonidan belgilangan tartibda ijara to‘lovlarining bir qismi qoplab beriladi;
- o‘qishi davomida bir mahal issiq ovqat bilan ta'minlanadi;
- ta'lim olish muddatiga zarur komp'yuter jihozlari (noutbuk va boshqalar) taqdim etiladi;
- IT-park rezidentlari bo‘lgan tashkilotlarda amaliyotlarda qatnashishi ta'minlanadi;
- O‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan tinglovchilarga Iste'dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash «Ulug‘bek» jamg‘armasi va Toshkent shahridagi Inxa universiteti tomonidan tasdiqlanadigan tegishli yo‘nalishi bo‘yicha davlat namunasidagi sertifikat beriladi.

Training courses are organized for students with a monthly stipend
The decision of the Cabinet of Ministers on "Measures to organize preparatory training courses for Mirzo Ulugbek's successors" was adopted.
Training courses are organized in the following areas:
- use of information technologies and communications (initial);
- mathematical statistics;
- basics of algorithmization;
- data processing;
- programming languages (Phthon);
- English language;
- decision-making bases.
- Training courses can be organized in teamwork and other areas.
In the first academic year, at least 60 trainees will be accepted, and the number of trainees will be increased in the following years based on the need.
Education is organized for a period of 34 weeks according to the educational program based on "Blending learning - mixed educational technology".
Students who have successfully completed the 2nd year (with no academic debt) at the bachelor's level of the republic's state higher education institutions (in all forms of education) can participate in the first year of the competition to study in these courses.
Students admitted to these training courses in the regions of the republic will be transferred to state HEIs located in the city of Tashkent for a period of one year on the basis of academic mobility.
Students (listeners) admitted to training courses:
- will be encouraged once a month in the amount of four times the BHM (1 million 320 thousand soums) during his studies in these educational courses;
- accommodation is provided or a part of the rent is covered in accordance with the procedure established by the state HEIs in the areas where the main place of study is;
- will be provided with hot food once during the study;
- necessary computer equipment (laptop, etc.) is provided for the duration of education;
- participation in internships in IT-park resident organizations is ensured;
- Students who have successfully completed the training courses will be awarded a state model certificate in the relevant field, approved by the "Ulugbek" Foundation for the Support of Talented Youth and Inkha University in Tashkent.