Talabalar uchun har oylik stipendiya to‘lanadigan o‘quv kurslari tashkil etiladi
Vazirlar Mahkamasining «Mirzo Ulug‘bek vorislari» tayyorlov o‘quv kurslarini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori qabul qilindi.
O‘quv kurslari quyidagi yo‘nalishlarda tashkil etiladi:
- axborot texnologiyalaridan va kommunikasiyalaridan foydalanish (boshlang‘ich);
- matematik statistika;
- algoritmlash asoslari;
- ma'lumotlarni qayta ishlash;
- dasturlash tillari (Phthon);
- ingliz tili;
- qaror qabul qilish asoslari.
- O‘quv kurslari jamoa bo‘lib ishlash va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha ham tashkil etilishi mumkin.
Birinchi o‘quv yilida kamida 60 nafar tinglovchi qabul qilinadi, keyingi yillarda tinglovchilar soni ehtiyojdan kelib chiqib, oshirib boriladi.
Ta'lim olish 34 hafta muddat davomida «Blending learning — aralash ta'lim texnologiyasi» asosidagi o‘quv dasturiga muvofiq tashkil etiladi.
Ushbu kurslarda o‘qish uchun tanlovning birinchi yilida respublika davlat OTMlarining bakalavriat bosqichida (barcha ta'lim shakli bo‘yicha) 2-kursni muvaffaqiyatli tamomlagan (akademik qarzdorligi bo‘lmagan) talabalari ishtirok etishlari mumkin.
Ushbu o‘quv kurslariga qabul qilingan respublika hududlaridagi talabalarining o‘qishini mos va turdosh yo‘nalishlarda Toshkent shahrida joylashgan davlat OTMlariga akademik mobillik asosida bir yil muddatga ko‘chiriladi.
O‘quv kurslariga qabul qilingan talabalar (tinglovchilar):
- ushbu o‘quv kurslarida o‘qishi davomida BHMning to‘rt baravari (1 mln 320 ming so‘m) miqdorida har oyda bir marotaba rag‘batlantirib boriladi;
- turar joy bilan ta'minlanadi yoki asosiy o‘qish joyi bo‘lgan hududlardagi davlat OTMlari tomonidan belgilangan tartibda ijara to‘lovlarining bir qismi qoplab beriladi;
- o‘qishi davomida bir mahal issiq ovqat bilan ta'minlanadi;
- ta'lim olish muddatiga zarur komp'yuter jihozlari (noutbuk va boshqalar) taqdim etiladi;
- IT-park rezidentlari bo‘lgan tashkilotlarda amaliyotlarda qatnashishi ta'minlanadi;
- O‘quv kurslarini muvaffaqiyatli tamomlagan tinglovchilarga Iste'dodli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash «Ulug‘bek» jamg‘armasi va Toshkent shahridagi Inxa universiteti tomonidan tasdiqlanadigan tegishli yo‘nalishi bo‘yicha davlat namunasidagi sertifikat beriladi.

Учебные курсы организуются для студентов с ежемесячной стипендией
Принято постановление Кабинета Министров «О мерах по организации подготовительных курсов для преемников Мирзо Улугбека».
Учебные курсы организованы по следующим направлениям:
- использование информационных технологий и коммуникаций (начальный);
- математическая статистика;
- основы алгоритмизации;
- обработка данных;
- языки программирования (Phthon);
- английский язык;
- основы принятия решений.
- Возможна организация обучающих курсов по командной работе и другим направлениям.
В первый учебный год будет принято не менее 60 стажеров, а в последующие годы количество стажеров будет увеличиваться в зависимости от потребности.
Обучение организовано сроком на 34 недели по образовательной программе на основе «Смешанное обучение – смешанная образовательная технология».
Студенты, успешно окончившие 2 курс (без академической задолженности) на уровне бакалавриата республиканских государственных высших учебных заведений (по всем формам обучения), могут участвовать в первом курсе по конкурсу для обучения на данных курсах.
Студенты, принятые на данные курсы повышения квалификации в регионах республики, будут переведены в государственные вузы, расположенные в городе Ташкенте, сроком на один год на основе академической мобильности.
Студенты (слушатели), принятые на курсы повышения квалификации:
- будет поощряться один раз в месяц в размере четырехкратного БЧМ (1 миллион 320 тысяч сум) во время обучения на данных образовательных курсах;
- предоставляется жилье или оплачивается часть арендной платы в порядке, установленном государственными вузами по месту нахождения основного места обучения;
- один раз за время обучения будет обеспечено горячее питание;
- необходимая компьютерная техника (ноутбук и т.п.) предоставляется на время обучения;
- обеспечено участие в стажировках в организациях-резидентах ИТ-парка;
- Студентам, успешно завершившим курсы повышения квалификации, будет вручен сертификат государственного образца в соответствующей области, утвержденный Фондом поддержки талантливой молодежи «Улугбек» и Университетом Инха в Ташкенте.