Talaba bo‘lish istagidagi ayol-qizlar shoshiling!
Talaba bo‘lish istagidagi ayol-qizlar shoshiling: Oila va xotin-qizlar qo‘mitasidan tavsiyanoma olish uchun arizalar qabuli boshlandi
Hukumat qaroriga muvofiq mutaxassisligi bo‘yicha kamida 5 yil mehnat staji mavjud, biroq oliy ma'lumotga ega bo‘lmagan xotin-qizlar davlat oliy ta'lim muassasalariga alohida qabul parametrlari (jami 500 ta kvota) doirasida to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinishi belgilangan.
Ushbu imtiyozdan foydalanmoqchi bo‘lgan xotin-qizlar Oila va xotin-qizlar qo‘mitasining tavsiyanomasiga ega bo‘lishlari lozim.
Tavsiyanoma olish uchun talabgorlar quyidagi mezonlarning barchasiga muvofiq kelishi kerak:
-o‘rta maxsus yoki professional ta'lim bo‘yicha mutaxassislikka
ega bo‘lishi;
-tavsiyanoma olgunga qadar oliy ta'lim olmaganligi yoki olmayotganligi;
-o‘rta maxsus yoki professional ta'lim mutaxassisligi bo‘yicha kamida besh yillik mehnat stajiga ega bo‘lishi.
Talabgorlar joriy yilning 1 iyuniga qadar (shu kuni ham) ariza bilan doimiy yashash yoki vaqtincha ro‘yxatda turgan joyidagi tuman (shahar) Ishchi guruhlariga murojaat etadilar va quyidagi hujjatlarni taqdim etadilar:
- Fuqarolik pasporti yoki ID karta nusxasi;
Mehnat daftarchasi (elektron mehnat daftarchasi)dan ko‘chirma;
-O‘rta-maxsus yoki professional ta'lim bo‘yicha diplom.
Talabgorlar tomonidan taqdim etilgan ariza va hujjatlar tuman (shahar) Ishchi guruhlari tomonidan o‘rnatilgan tartibda 1-7 iyun kunlari ko‘rib chiqiladi va tavsiyanoma berish yoki tavsiyanoma berishni rad etish to‘g‘risida xulosa qabul qilinadi.
‼️2022/2023 o‘quv yilida tavsiyanoma olgan, biroq oliy ta'lim muassasalarida talabalikka tavsiya etilmagan xotin-qizlarning tavsiyanomalari 2023-2024 yillar uchun ham amal qiladi.

Начался прием заявок на рекомендации от Комитета семьи и женщин!
Женщины и девушки, желающие стать студентками, поспешите: начались приемы рекомендаций от Комитета семьи и женщин.
В соответствии с решением правительства женщины, имеющие стаж работы по специальности не менее 5 лет, но не имеющие высшего образования, принимаются в государственные высшие учебные заведения на платно-контрактной основе в рамках специальных параметров приема (всего 500 квот). ) планируется принять на зиму.
Женщины, желающие воспользоваться этой привилегией, должны иметь рекомендательное письмо от Комитета по делам семьи и женщин.
Чтобы получить рекомендацию, кандидаты должны соответствовать всем следующим критериям:
-специализация со средним специальным или профессиональным образованием
иметь;
- он не получил или не получает высшего образования до получения рекомендации;
- иметь не менее пяти лет стажа работы по специальности среднего специального или профессионального образования.
Претенденты обращаются в рабочие группы района (города) по месту постоянного жительства или временной регистрации до 1 июня текущего года (также в этот день) и представляют следующие документы:
- Копия паспорта гражданина или удостоверения личности;
- Выписка из трудовой книжки (электронная трудовая книжка);
- Диплом о среднем специальном или профессиональном образовании.
Заявления и документы, представленные заявителями, будут рассмотрены рабочими группами района (города) с 1 по 7 июня, и будет принято решение о выдаче рекомендации или об отказе в выдаче рекомендации.
‼️Рекомендации женщин, получивших рекомендательные письма в 2022/2023 учебном году, но не рекомендованных для обучения в высших учебных заведениях, действительны и на 2023-2024 годы.