Talaba bo‘lish istagidagi ayol-qizlar shoshiling!
Talaba bo‘lish istagidagi ayol-qizlar shoshiling: Oila va xotin-qizlar qo‘mitasidan tavsiyanoma olish uchun arizalar qabuli boshlandi
Hukumat qaroriga muvofiq mutaxassisligi bo‘yicha kamida 5 yil mehnat staji mavjud, biroq oliy ma'lumotga ega bo‘lmagan xotin-qizlar davlat oliy ta'lim muassasalariga alohida qabul parametrlari (jami 500 ta kvota) doirasida to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinishi belgilangan.
Ushbu imtiyozdan foydalanmoqchi bo‘lgan xotin-qizlar Oila va xotin-qizlar qo‘mitasining tavsiyanomasiga ega bo‘lishlari lozim.
Tavsiyanoma olish uchun talabgorlar quyidagi mezonlarning barchasiga muvofiq kelishi kerak:
-o‘rta maxsus yoki professional ta'lim bo‘yicha mutaxassislikka
ega bo‘lishi;
-tavsiyanoma olgunga qadar oliy ta'lim olmaganligi yoki olmayotganligi;
-o‘rta maxsus yoki professional ta'lim mutaxassisligi bo‘yicha kamida besh yillik mehnat stajiga ega bo‘lishi.
Talabgorlar joriy yilning 1 iyuniga qadar (shu kuni ham) ariza bilan doimiy yashash yoki vaqtincha ro‘yxatda turgan joyidagi tuman (shahar) Ishchi guruhlariga murojaat etadilar va quyidagi hujjatlarni taqdim etadilar:
- Fuqarolik pasporti yoki ID karta nusxasi;
Mehnat daftarchasi (elektron mehnat daftarchasi)dan ko‘chirma;
-O‘rta-maxsus yoki professional ta'lim bo‘yicha diplom.
Talabgorlar tomonidan taqdim etilgan ariza va hujjatlar tuman (shahar) Ishchi guruhlari tomonidan o‘rnatilgan tartibda 1-7 iyun kunlari ko‘rib chiqiladi va tavsiyanoma berish yoki tavsiyanoma berishni rad etish to‘g‘risida xulosa qabul qilinadi.
‼️2022/2023 o‘quv yilida tavsiyanoma olgan, biroq oliy ta'lim muassasalarida talabalikka tavsiya etilmagan xotin-qizlarning tavsiyanomalari 2023-2024 yillar uchun ham amal qiladi.

Acceptance of applications for recommendations from the Family and Women's Committee has begun!
Women and girls who want to become students, hurry: applications for recommendations from the Family and Women's Committee have begun.
In accordance with the government's decision, women with at least 5 years of work experience in their specialty, but women without higher education, are admitted to state higher education institutions on a fee-contract basis within the framework of special admission parameters (total 500 quotas). is set to be accepted for the winter.
Women who want to use this privilege must have a letter of recommendation from the Family and Women's Committee.
To receive a recommendation, applicants must meet all of the following criteria:
-specialization in secondary special or professional education
to have;
- he has not received or is not receiving higher education before receiving the recommendation;
- to have at least five years of work experience in the specialty of secondary special or professional education.
Applicants apply to the working groups of the district (city) in the place of permanent residence or temporary registration by June 1 of this year (also on this day) and submit the following documents:
- Copy of citizen's passport or ID card;
- Extract from the labor record (electronic labor record);
- Diploma in secondary special or professional education.
The applications and documents submitted by the applicants will be considered by the working groups of the district (city) from June 1 to 7, and a decision will be made on whether to issue a recommendation or refuse to issue a recommendation.
‼️The letters of recommendation of women who received letters of recommendation in the 2022/2023 academic year, but were not recommended for studentship in higher education institutions, are also valid for the years 2023-2024.