Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi dasturidan
- dunyodagi “Top-500”ga kiradigan chet el oliygohlari bilan hamkorlikda kamida 50 ta qo‘shma o‘quv dasturi va “ikki diplomli tizim” joriy etiladi;
- bio-texnologiya, sun'iy intellekt va boshqa yuqori texnologik yo‘nalishlarda yiliga 500 nafar iste'dodli yoshlar eng nufuzli xorijiy oliygohlarga davlat hisobidan o‘qishga yuboriladi;
- kelgusi 7 yilda ilm-fan va innovasiyalarni rivojlantirish uchun 1 mlrd dollar ajratiladi;
- hozirgi 6 ta vazirlikda tarqoq bo‘lgan ijtimoiy xizmatlar birlashtirilib, Ijtimoiy himoya milliy agentligi tashkil etiladi;
- 120 ming nafar onkologiya, 350 ming nafar diabet, 1,5 million yurak-qon tomir kasalligi bor bemorlarni davolash bilan to‘liq qamrab olinadi;
- “Gepatit S” kasalligini 100 foiz davlat hisobidan davolashni yo‘lga qo‘yiladi;
- onkologik bemorlar hayotini saqlab qolish maqsadida, mamlakatda ilk bor o‘zak hujayralarini transplantasiya qilish yo‘lga qo‘yiladi. Bu boradagi xarajatlar ehtiyojmand oilalar farzandlari uchun to‘liq davlat hisobidan qoplanadi;

From the pre-election program of Shavkat Mirziyoyev
- At least 50 joint study programs and "double degree system" will be introduced in cooperation with foreign universities included in the "Top-500" of the world;
- 500 talented young people a year are sent to the most prestigious foreign universities to study at the expense of the state in bio-technology, artificial intelligence and other high-tech areas;
- 1 billion dollars will be allocated for the development of science and innovation in the next 7 years;
- social services scattered in the current 6 ministries will be united and the National Social Protection Agency will be established;
- 120,000 oncology, 350,000 diabetes, 1.5 million cardiovascular disease patients will be fully covered;
- Hepatitis C will be treated at 100% state expense;
- In order to save the lives of oncological patients, stem cell transplantation will be carried out for the first time in the country. Expenses in this regard are fully covered by the state for children of needy families;
- The healthcare system will be fully digitized and the medical insurance system will be introduced.