Shavkat Mirziyoyevning saylovoldi dasturidan
- dunyodagi “Top-500”ga kiradigan chet el oliygohlari bilan hamkorlikda kamida 50 ta qo‘shma o‘quv dasturi va “ikki diplomli tizim” joriy etiladi;
- bio-texnologiya, sun'iy intellekt va boshqa yuqori texnologik yo‘nalishlarda yiliga 500 nafar iste'dodli yoshlar eng nufuzli xorijiy oliygohlarga davlat hisobidan o‘qishga yuboriladi;
- kelgusi 7 yilda ilm-fan va innovasiyalarni rivojlantirish uchun 1 mlrd dollar ajratiladi;
- hozirgi 6 ta vazirlikda tarqoq bo‘lgan ijtimoiy xizmatlar birlashtirilib, Ijtimoiy himoya milliy agentligi tashkil etiladi;
- 120 ming nafar onkologiya, 350 ming nafar diabet, 1,5 million yurak-qon tomir kasalligi bor bemorlarni davolash bilan to‘liq qamrab olinadi;
- “Gepatit S” kasalligini 100 foiz davlat hisobidan davolashni yo‘lga qo‘yiladi;
- onkologik bemorlar hayotini saqlab qolish maqsadida, mamlakatda ilk bor o‘zak hujayralarini transplantasiya qilish yo‘lga qo‘yiladi. Bu boradagi xarajatlar ehtiyojmand oilalar farzandlari uchun to‘liq davlat hisobidan qoplanadi;

Из предвыборной программы Шавката Мирзиёева
- Будет внедрено не менее 50 совместных образовательных программ и «система двойных дипломов» в сотрудничестве с зарубежными университетами, входящими в «Топ-500» мира;
- В области биотехнологий, искусственного интеллекта и других высокотехнологичных направлений 500 талантливых молодых людей направляются на обучение в самые престижные зарубежные вузы за счет государства;
- 1 миллиард долларов будет выделен на развитие науки и инноваций в ближайшие 7 лет;
- социальные службы, разбросанные по текущим 6 министерствам, будут объединены и будет создано Национальное агентство социальной защиты;
- Будет полностью охвачено 120 000 онкологических, 350 000 диабетических, 1,5 млн сердечно-сосудистых больных;
- Гепатит С будет лечиться за 100% государственный счет;
- Для спасения жизни онкологических больных впервые в стране будет проведена трансплантация стволовых клеток. Расходы в связи с этим полностью покрываются государством на детей из малообеспеченных семей;