Samarqandda O‘zbekiston—Rossiya 3-ta’lim forumi boshlanmoqda. Forumda NamMQI rektori ham ishtirok etmoqda
Samarqand davlat universitetida o‘tayotgan ushbu nufuzli xalqaro forumda ikki davlatdan 200 dan ortiq oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, ishlab chiqarish kompaniyalari vakillari, vazirlik va idoralar mas’ullari ishtirok etadi.
Forum doirasida ikki mamlakat ta’lim tashkilotlari, etakchi kompaniyalari o‘rtasida fan, ta’lim, ishlab chiqarish integratsiyasini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, muhandislik-texnologiyasi, energetika, kimyo sanoati sohalarida kadrlar tayyorlash, malaka oshirish, ilmiy va innovatsion faoliyatdagi hamkorlik aloqalarini rivojlantirish yuzasidan muzokaralar o‘tkaziladi.
Anjuman dastlab mamlakatimiz oliy o‘quv yurtlari bilan Rossiya ishlab chiqarish sektorlari o‘rtasida integratsiyani yo‘lga qo‘yish doirasidagi muzokaralarga bag‘ishlanib, so‘ng sho‘’balarga bo‘lingan holda davom ettiriladi. Forum yakuni bo‘yicha rezolyutsiya qabul qilinadi.

В Самарканде стартует III Узбекско-Российский образовательный форум. В форуме также принимает участие ректор НамИСИ.
В этом престижном международном форуме, проводимом в Самаркандском государственном университете, примут участие более 200 руководителей высших учебных заведений, представителей производственных компаний, руководителей министерств и ведомств из двух стран.
В рамках форума налаживание интеграции науки, образования, производства между образовательными организациями и ведущими компаниями двух стран, а также подготовка кадров, повышение квалификации, научная и инновационная деятельность в сферах техники и технологий, энергетики, химической промышленности будут проведены переговоры о развитии кооперационных отношений в данной деятельности.
Сначала конференция будет посвящена переговорам в рамках интеграции высших учебных заведений нашей страны с российскими производственными отраслями, а затем продолжится разделением на отрасли. По окончании форума будет принято решение.
В форуме также принимает участие ректор Наманганского инженерно-строительного института Шарифбой Эргашев.