Samarqandda O‘zbekiston—Rossiya 3-ta’lim forumi boshlanmoqda. Forumda NamMQI rektori ham ishtirok etmoqda
Samarqand davlat universitetida o‘tayotgan ushbu nufuzli xalqaro forumda ikki davlatdan 200 dan ortiq oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, ishlab chiqarish kompaniyalari vakillari, vazirlik va idoralar mas’ullari ishtirok etadi.
Forum doirasida ikki mamlakat ta’lim tashkilotlari, etakchi kompaniyalari o‘rtasida fan, ta’lim, ishlab chiqarish integratsiyasini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, muhandislik-texnologiyasi, energetika, kimyo sanoati sohalarida kadrlar tayyorlash, malaka oshirish, ilmiy va innovatsion faoliyatdagi hamkorlik aloqalarini rivojlantirish yuzasidan muzokaralar o‘tkaziladi.
Anjuman dastlab mamlakatimiz oliy o‘quv yurtlari bilan Rossiya ishlab chiqarish sektorlari o‘rtasida integratsiyani yo‘lga qo‘yish doirasidagi muzokaralarga bag‘ishlanib, so‘ng sho‘’balarga bo‘lingan holda davom ettiriladi. Forum yakuni bo‘yicha rezolyutsiya qabul qilinadi.

The 3rd Uzbekistan-Russia educational forum is starting in Samarkand. The rector of NamMQI is also participating in the forum
More than 200 heads of higher education institutions, representatives of production companies, heads of ministries and agencies from two countries will participate in this prestigious international forum held at Samarkand State University.
Within the framework of the forum, negotiations will be held between educational organizations and leading companies of the two countries regarding the establishment of science, education, production integration, as well as the development of cooperation relations in the fields of engineering and technology, energy, chemical industry, training, skill improvement, and scientific and innovative activities.
At first, the conference will be devoted to negotiations within the framework of integration between the higher educational institutions of our country and the Russian production sectors, and then it will be divided into branches.
A resolution will be adopted at the end of the forum. Sharifboy Ergashev, Rector of Namangan Institute of Engineering and Construction, is also participating in the forum.