“Qurilishda innovasiyalar, binolar va inshootlarning seysmik xavfsizligi” mavzusida xalqaro ilmiy-texnik konferensiya bo‘lib o‘tadi
Joriy yil 15-17 dekabr' kunlari Namangan muhandislik-qurilish institutida “Qurilishda innovasiyalar, binolar va inshootlarning seysmik xavfsizligi” mavzusida xalqaro ilmiy-texnik konferensiya bo‘lib o‘tadi
Konferensiyaga quyidagi sho‘'balar bo‘yicha maqolalar qabul qilinadi:
1. Innovasiyalar, energiyatejamkor-resurstejamkor muhandislik kommunikasiyali bino va inshootlarni loyihalash  hamda zamonaviy qurilish materiallari va konstruksiyalari;
2. Bino va inshootlarning hisoblash asoslarini takomillashtirish, binolar va inshootlarning konstruksiyaviy mustahkamligi, ishonchliligi  hamda seysmik xavfsizligi;
3. Qurilishda ekologiya, iqtisodiyot,  transport va logistika, bino va inshootlar qurilish texnologiyalaridagi kamchiliklar, nuqsonlar, ularni aniqlash  hamda bartaraf etish masalalari;
4. Texnik ishlanmalar, ixtirolar, dasturiy ishlanmalar, qurilish me'yorlari va qoidalariga kiritilishi uchun mo‘ljallangan  yangiliklar, hujjatlar va yangi ishlab chiqilgan taklif hamda tavsiyalar;
5. Axborot texnologiyalarining qurilishni rivojlantirishdagi roli va  xorijiy tajribalarni o‘rganishda chet tillarining ahamiyati hamda hamkorlikda  sohada kadrlar tayyorlash masalalari.

Состоится международная научно-техническая конференция на тему «Инновации в строительстве, сейсмобезопасность зданий и сооружений»
15-17 декабря т.г. в Наманганском инженерно-строительном институте состоится международная научно-техническая конференция на тему «Инновации в строительстве, сейсмобезопасность зданий и сооружений».
На конференцию принимаются статьи по следующим направлениям:
1. Проектирование инновационных, энергосберегающих и ресурсосберегающих инженерно-коммуникационных зданий и сооружений, а также современных строительных материалов и конструкций;
2. Совершенствование основ расчета зданий и сооружений, конструктивной прочности, надежности и сейсмобезопасности зданий и сооружений;
3. Вопросы экологии, экономики, транспорта и логистики, технологии строительства зданий и сооружений, недостатки, дефекты, их выявление и устранение;
4. Технические разработки, изобретения, разработки программного обеспечения, новости, документы и вновь разработанные предложения и рекомендации, предназначенные для включения в строительные нормы и правила;
5. Роль информационных технологий в развитии строительства и значение иностранных языков в изучении зарубежного опыта, а также вопросы подготовки кадров в сфере сотрудничества.