Qurilish fakultetida “Fan va innovasiya-2023: rivojlanish va ustuvor yo‘nalishlar” mavzusidagi respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
Konferensiyani institut rektori Sharifjon Ergashev ochib berdi va ushbu tadbir «Innoweek.uz.2023» xalqaro innovasion g‘oyalar haftaligi doirasida o‘tkazilayotgani bilan ahamiyatli ekanligini ta'kidladi.
Anjumanda "O‘zsanoatqurilishmateriallari" uyushmasi boshqaruvi raisining birinchi o‘rinbosari Azizbek Bahodirov, viloyat mustaqil sinov laboratoriyalari uyushmasi raisi Nurbek Sharifboev, professorlar Sattor Xolmirzaev, Adham Hamidov, Akmalxon Rahimov va Alisher Alinazarovning mahalliy xom-ashyodan tayyorlangan yangi qurilish materiallarining qurilish sanoatidagi o‘rni, qurilishda zamonaviy issiqlikni saqlovchi materiallarni qo‘llash, binolarning konstruksiyaviy xavfsizligini ta'minlash kabi mavzulardagi ma'ruzalari tinglandi.

На строительном факультете прошла республиканская научно-практическая конференция «Наука и инновации-2023: развитие и приоритеты»
Конференцию открыл ректор института Шарифжон Эргашев и отметил, что данное мероприятие значимо, поскольку проводится в рамках международной недели инновационных идей «Innoweek.uz.2023».
На конференции первый заместитель председателя правления ассоциации «Озсаноаткурилишматериаллари» Азизбек Бахадиров, председатель региональной ассоциации независимых испытательных лабораторий Нурбек Шарифбоев, профессора Саттор Холмирзаев, Адхам Хамидов, Акмалхан Рагимов и Алишер Алиназаров обсудили роль новые строительные материалы из местного сырья в строительной отрасли., были заслушаны лекции по таким темам, как применение современных теплосохраняющих материалов в строительстве, обеспечение конструктивной безопасности зданий.