➖ 2024 yili BMT shafeligida “Ijtimoiy himoya: barqaror taraqqiyot sari yo‘l” butunjahon konferensiyasini O‘zbekistonda o‘tkazish taklif etildi;
➖ Majburiy va bolalar mehnatiga qarshi kurashni dunyo miqyosida kuchaytirish zarur. Bizning tajribamiz shuni ko‘rsatmoqdaki, bunga chek qo‘yish imkoni bor;
➖ Markaziy Osiyoni tinch va gullab-yashnayotgan hududga aylantirish O‘zbekiston tashqi siyosatida bundan buyon ham ustuvor maqsad bo‘lib qoladi;
➖ BMT huzurida Markaziy Osiyo yoshlarini rivojlantirishga ko‘maklashish bo‘yicha ishchi guruh tashkil etishni taklif etildi. Uning doirasida “Markaziy Osiyo yoshlarining kun tartibi – 2030” dasturini ishlab chiqish maqsadga muvofiq;
➖ 2024 yili O‘zbekistonda Osiyo xotin-qizlari forumini o‘tkazishni taklif etildi;
➖ O‘zbekistonda YuNeSKO shafeligida Dinlararo muloqot va bag‘rikenglik xalqaro markazini tashkil etish taklif qilindi;
➖ 2024 yil O‘zbekistonda “Islom – tinchlik va ezgulik dini” mavzusida xalqaro konferensiya o‘tkazish tashabbusi ilgari surildi.

Выступление Президента Шавката Мирзиёева на 78-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН
В 2024 году под эгидой ООН предложено провести в Узбекистане всемирную конференцию «Социальная защита: путь к устойчивому развитию»;
Необходимо усилить борьбу с принудительным и детским трудом в глобальном масштабе. Наш опыт показывает, что этому можно положить конец;
Превращение Центральной Азии в мирный и процветающий регион будет оставаться приоритетной целью внешней политики Узбекистана;
Было предложено создать при ООН рабочую группу по развитию молодежи Центральной Азии. В ее рамках целесообразно разработать программу «Повестка дня молодежи Центральной Азии – 2030»;
В 2024 году предложено провести Азиатский женский форум в Узбекистане;
Предложено создать в Узбекистане международный центр межрелигиозного диалога и толерантности под эгидой ЮНЕСКО;
В 2024 году была выдвинута инициатива о проведении в Узбекистане международной конференции «Ислам – религия мира и добра».