Prezident Shavkat Mirziyoev rahbarligida o‘tkazilayotgan yig‘ilishda yoshlar bilan ishlash bo‘yicha mutlaqo yangi tizim
14 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlarning ijtimoiy ahvoli, qobiliyati va qiziqishlari o‘rganilib, ular 3 toifaga ajratildi. Endilikda ular bilan manzilli, aniq mezonlar asosida ishlanadi.
Bunda:
- yaxshi o‘qiyotgan, tadbirkorligini yo‘lga qo‘ygan, rasmiy sektorda ishlaydigan, qobiliyati bor, ijtimoiy faol bo‘lgan 4,4 million yoshlar “yaxshi” toifaga;
- turmush taqozosi bilan rasmiy sektordan ish topa olmagan, lekin iqtisodiy faol 4,6 million yosh “o‘rta” toifaga kiritildi;
- davlatning g‘amxo‘rligi va e'tiborini kutayotgan hamda ko‘makka muhtoj 396 ming nafar yoshlar “ahvoli og‘ir” toifasiga alohida ajratib olindi.

At a meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev, it was noted that a completely new system of work with youth will
The social status, abilities and interests of young people aged 14 to 30 were studied and divided into 3 categories. Now they are considered based on specific criteria.
Here:
- 4.4 million young people who study well, start their own business, work in the formal sector, are qualified, socially active, are classified as “good”;
- 4.6 million young people who were unable to find a job in the formal sector due to poverty, but are economically active, are categorized as "medium";
- 396,000 young people who are waiting for the care and attention of the state and in need of help are transferred to the category of "hard situation".