Prezident Shavkat Mirziyoev rahbarligida o‘tkazilayotgan yig‘ilishda yoshlar bilan ishlash bo‘yicha mutlaqo yangi tizim
14 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlarning ijtimoiy ahvoli, qobiliyati va qiziqishlari o‘rganilib, ular 3 toifaga ajratildi. Endilikda ular bilan manzilli, aniq mezonlar asosida ishlanadi.
Bunda:
- yaxshi o‘qiyotgan, tadbirkorligini yo‘lga qo‘ygan, rasmiy sektorda ishlaydigan, qobiliyati bor, ijtimoiy faol bo‘lgan 4,4 million yoshlar “yaxshi” toifaga;
- turmush taqozosi bilan rasmiy sektordan ish topa olmagan, lekin iqtisodiy faol 4,6 million yosh “o‘rta” toifaga kiritildi;
- davlatning g‘amxo‘rligi va e'tiborini kutayotgan hamda ko‘makka muhtoj 396 ming nafar yoshlar “ahvoli og‘ir” toifasiga alohida ajratib olindi.

На совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева отмечалось, что будет внедрена совершенно новая система
Социальный статус, способности и интересы молодых людей в возрасте от 14 до 30 лет были изучены и разделены на 3 категории. Теперь они рассматриваются на основе конкретных критериев.
Здесь:
- 4,4 млн молодых людей, которые хорошо учатся, открыли собственное дело, работают в официальном секторе, имеют квалификацию, социально активны, относятся к категории «хорошо»;
- 4,6 млн молодых людей, не сумевших найти работу в официальном секторе из-за бедности, но экономически активных, отнесены к категории «средние»;
- 396 000 молодых людей, ожидающих заботы и внимания государства и нуждающихся в помощи, переведены в категорию «тяжелое положение».