Prezident Murojaatnomasining lingvistik tahlili
Murojaatnoma 2 soat 25 daqiqa davom etdi. Shavkat Mirziyoev o‘z Murojaatnomasida 6502 ta so‘z ishlatgan. Eng uzun so‘zlar 15 harf bo‘lib, o‘rtacha bitta so‘z 7 harfdan iborat edi.
Murojaatnomaning asosiy mavzulari — “ta'lim”, “aholi”, “maktab”, “xalq”, “investisiya”, “tadbirkorlik”, “Konstitusiya”, “aholi”, “mahalla” va "energetika" bo‘ldi.
Jumladan, “ta'lim” so‘zi 25 marta, “maktab” so‘zi 23 marta, “shaxs” va “xalq” so‘zlari 22 marta, “Konstitusiya” va “investisiya” so‘zlari 20 marta, “tadbirkor” so‘zi 19 marta va “mahalla” so‘zi 18 marta ishlatilgan.
So‘zlarning yo‘nalishlar bo‘yicha taqsimlanish tahlili shuni ko‘rsatdiki, asosiy e'tibor ta'lim-tarbiya sohasiga bag‘ishlangan bo‘lib, ixcham va samarali davlat boshqaruvini tashkil etish, tadbirkorlikni rivojlantirish, energetika sohasini takomillashtirish va sud-huquq tizimini isloh qilishga qaratilgan.

Лингвистический анализ президентского послания
Послание длилось 2 часа 25 минут. Шавкат Мирзиёев в своем заявлении использовал 6502 слова. Самые длинные слова состояли из 15 букв, а среднее слово — из 7 букв.
Основными темами послания были «образование», «население», «школа», «люди», «инвестиции», «предпринимательство», «Конституция», «население», «соседство» и «энергетика».
В том числе слово «образование» 25 раз, слово «школа» 23 раза, слова «человек» и «нация» 22 раза, слова «Конституция» и «инвестиции» 20 раз, «предприниматель» употреблено 19 раз и слово «махалля» было использовано 18 раз.
Анализ распределения слов по направлениям показал, что основное внимание уделяется образовательной сфере с упором на организацию компактного и эффективного государственного управления, развитие предпринимательства, совершенствование энергетического сектора, реформирование судебно-правовой системы.