Prezident inauguratsiyasi bugun bo‘lib o‘tadi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senatining O‘zbekiston Respublikasi saylangan Prezidentining lavozimiga kirishishiga bag‘ishlangan qo‘shma majlisi 2023 yil 14 iyul kuni bo‘lib o‘tadi.
Inauguratsiya nima o‘zi?
Inauguratsiya — davlat boshlig‘ining shu oliy lavozimni bajarishga kirishishi va shu munosabat bilan o‘tkaziladigan tantanali marosim.
O‘zbekistonda odatda Prezident Konstitutsiya va/yoki Qur'oni karimga qo‘l qo‘ygan holda qasamyod qilishi orqali inauguratsiya marosimi bo‘lib o‘tadi.
Qasamyod so‘zlari: «O‘zbekiston xalqiga sadoqat bilan xizmat qilishga, respublikaning Konstitutsiyasi va qonunlariga qat'iy rioya etishga, fuqarolarning huquqlari va erkinliklariga kafolat berishga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti zimmasiga yuklatilgan vazifalarni vijdonan bajarishga tantanali qasamyod qilaman».

Инаугурация президента состоится сегодня
Совместное заседание Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, посвященное вступлению в должность избранного Президента Республики Узбекистан, состоится 14 июля 2023 года.
Что такое инаугурация?
Инаугурация – торжественная церемония, проводимая в связи с вступлением в должность главы государства на этот высокий пост.
В Узбекистане церемония инаугурации обычно проводится президентом, присягающим на Конституции и/или Коране.
Слова присяги: «Торжественно клянусь верно служить народу Узбекистана, строго соблюдать Конституцию и законы республики, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на Президента Республики обязанности. Узбекистана».