Prezident inauguratsiyasi bugun bo‘lib o‘tadi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senatining O‘zbekiston Respublikasi saylangan Prezidentining lavozimiga kirishishiga bag‘ishlangan qo‘shma majlisi 2023 yil 14 iyul kuni bo‘lib o‘tadi.
Inauguratsiya nima o‘zi?
Inauguratsiya — davlat boshlig‘ining shu oliy lavozimni bajarishga kirishishi va shu munosabat bilan o‘tkaziladigan tantanali marosim.
O‘zbekistonda odatda Prezident Konstitutsiya va/yoki Qur'oni karimga qo‘l qo‘ygan holda qasamyod qilishi orqali inauguratsiya marosimi bo‘lib o‘tadi.
Qasamyod so‘zlari: «O‘zbekiston xalqiga sadoqat bilan xizmat qilishga, respublikaning Konstitutsiyasi va qonunlariga qat'iy rioya etishga, fuqarolarning huquqlari va erkinliklariga kafolat berishga, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti zimmasiga yuklatilgan vazifalarni vijdonan bajarishga tantanali qasamyod qilaman».

The inauguration of the president will take place today
The joint meeting of the Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan dedicated to the inauguration of the elected President of the Republic of Uzbekistan will be held on July 14, 2023.
What is the inauguration?
Inauguration is a ceremonial ceremony held in connection with the inauguration of the head of state to this high office.In Uzbekistan, the inauguration ceremony is usually held by the President swearing in the Constitution and/or the Koran.The words of the oath: "I solemnly swear to serve the people of Uzbekistan faithfully, to strictly observe the Constitution and laws of the republic, to guarantee the rights and freedoms of citizens, to conscientiously fulfill the duties assigned to the President of the Republic of Uzbekistan."