O‘zbekiston xalq rassomi, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan san’at arbobi Ortiqali Qozoqov vazir qabulida bo‘ldi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov mo‘yqalam ustasi bilan muloqotda rassomchilik yo‘nalishlari bo‘lgan oliy ta’lim muassasalarida yosh iqtidorlarni yetishtirish, ularning intellektual salohiyatini oshirish borasida fikr almashdi. Xususan, ko‘proq yo‘nalishga doir ko‘rik tanlovlar o‘tkazish, yoshlarning ko‘rgazmalarini tashkil qilish bo‘yicha qator takliflar bildirildi.
Vazir takliflar oliy ta’lim muassasalarida, albatta joriy qilinishini qayd etib, bugun Ortiqali Qozoqov yoshlar uchun nafaqat betakror san’at asarlar yaratgani bilan bebaho musavvir, balki milliy madaniyat va san’atimizning chinakam targ‘ibotchisi sifatida ham o‘z hissasini qo‘shib kelayotgani, uning ijodi kelajak avlod uchun katta meros bo‘lishini ta’kidladi.

People's Artist of Uzbekistan, Honored Artist of Uzbekistan Ortiqali Kazakov was received by the Minister
The Minister of Higher Education, Science and Innovations Ibrahim Abdurahmanov discussed with the master of the brush on the development of young talents in higher education institutions with artistic fields and increasing their intellectual potential. In particular, a number of proposals were made to hold auditions in more fields, to organize youth exhibitions.
The minister noted that the proposals will definitely be implemented in higher education institutions, adding that today Ortiqali Kazakov is not only an invaluable artist for creating unique works of art for young people, but also a true promoter of our national culture and art. He emphasized that his work will be a great legacy for future generations.