“O‘zbekiston Respublikasining Davlat bayrog‘i to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi qonuniga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi qonun Prezident tomonidan imzolandi
Qonun bilan davlat bayrog‘idan foydalanilishi mumkin bo‘lgan holatlar kengaytirildi, jumladan:
• bayroq va uning tasviri tushirilgan belgilardan jamoat joylarida, binolarda, yashash yoki ish joylarida, transport salonida;
• bayroqdan sport musobaqalari, ommaviy, tantanali va madaniy tadbirlarda, oilaviy bayramlarda, xotira sanalarni nishonlashda, jamiyat va davlat arboblari, harbiy xizmatchilar dafn marosimlarida;
• xalqaro sport musobaqalari hamda O‘zbekiston chempionatlari uchun sport kiyimlarini tayyorlash uchun bayroqning tasviri tushirilgan belgilardan   foydalanish mumkin.
Shuningdek, Qonun bilan bayroqqa nisbatan hurmatsizlik qilish holatlari aniq belgilandi, xususan:
• bayroqdan va uning tasviri tushirilgan belgilardan yirtilgan, ifloslangan, teshilgan, rangi oqargan holda va boshqa nomaqbul tarzda foydalanish;
• biror-bir narsa uchun ustki yoping‘ich sifatida foydalanish;
• stollarga, o‘rindiqlarga, stullarga to‘shash yoki tasvirlash, undan qoplama sifatida foydalanish, o‘tiriladigan boshqa joylarga yoki oyoq ostiga to‘shash yoki tasvirlash;
• kiyim-kechak, dastro‘mol yoki ko‘rpa-to‘shak sifatida, buyumlarni saqlash va tashish uchun foydalanish;
• bayroq tasviri tushirilgan belgilarni poyabzal, dastro‘mol, ko‘rpa-to‘shak, ichki kiyim-kechakga, sochiqlarga, qutilarga (o‘rovlarga), bir marta foydalanish va tashlab yuborish uchun mo‘ljallangan buyumlarga bosib chiqarish yoki uning tasvirini boshqacha tarzda tushirish;
• bayroq va uning tasviri tushirilgan belgilardan odob-ahloq qoidalari va jamiyatda yurish-turish qoidalariga zid ravishda foydalanish mumkin emas.

Президент подписал Закон «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О Государственном флаге Республики Узбекистан».
Закон расширил случаи, в которых может использоваться государственный флаг, в том числе:
- флаг и знаки с его изображением в общественных местах, зданиях, местах жительства или работы, в кабине транспорта;
- с флага на спортивных соревнованиях, массовых, торжественных и культурно-массовых мероприятиях, семейных праздниках, праздновании памятных дат, на похоронах общественных и государственных деятелей, военнослужащих;
- таблички с изображением флага могут быть использованы для подготовки спортивной одежды к международным спортивным соревнованиям и чемпионатам Узбекистана.
Также в Законе четко определены случаи неуважения к флагу, в частности:
- использование флага и символики с порванным, испачканным, проколотым, обесцвеченным и иным неподобающим образом изображением;
- использовать как прикрытие для чего-либо;
- укладка или изображение на столах, сиденьях, стульях, использование их в качестве покрытия, укладка или изображение на других местах сидения или под ногами;
- использовать в качестве одежды, скатертей или постельных принадлежностей, для хранения и перевозки вещей;
- печать знаков с изображением флага на обуви, скатертях, постельном белье, нижнем белье, полотенцах, коробках (упаковках), одноразовых и одноразовых предметах или иное отображение его изображения;
- флаг и вывески с его изображением не могут использоваться вопреки правилам этикета и социального поведения.