Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Talaba va oʻquvchilarning maʼnaviy yuksalishiga koʻmaklashish markazi “Yil talabasi” tanlovini eʼlon qiladi.
Tanlovda quyidagi 7 ta nominatsiya boʻyicha gʻoliblar aniqlanadi:
Yilning oʻz mutaxassisligi boʻyicha eng bilimdon talabasi;
Yilning eng faol targʻibotchi talabasi;
Yilning eng faol ixtirochi-innovator talabasi;
Yilning eng faol sportchi talabasi;
Yilning eng faol iqtidorli talabasi;
Yilning eng faol ijodkor talabasi;
Yilning eng faol tadbirkor talabasi (xotin-qizlar uchun).
Tanlov nominatsiyalar boʻyicha birinchi OTM bosqichida yuqori oʻrinlarni egallagan gʻoliblar oliy taʼlim muassasasining faxriy yorligʻi va tegishli ravishda bazaviy hisoblash miqdorining 8, 6 va 4 barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
Respublika bosqichi esa joriy yilning noyabr oyida tashkil etiladi. Ushbu bosqich gʻoliblari Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi diplomi, maxsus statuetka hamda bazaviy hisoblash miqdorining 1-oʻrin 15 barobari, 2-oʻrin 10 barobari va 3-oʻrin 8 barobari miqdorida pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
“Yil talabasi” tanlovi nizomi (https://telegra.ph/Tanlov-nizomi-09-27)
Tanlovning fakultet bosqichi 3-11-noyabr kunlari bo‘lib o‘tadi.
Tanlovning birinchi turi (fakultet bosqichi) da ishtirok etmoqchi bo'lgan talabalar o'zlari tahsil olayotgan fakultet yoshlar bilan ishlash bo'yicha dekan o'rinbosarlariga murojaat etishlari mumkin.

Центр поддержки духовного развития студентов и школьников Министерства высшего образования, науки и инноваций объявляет конкурс «Студент года»
Победители будут определены в следующих 7 номинациях:
Самый знающий студент года по своей специальности;
Самый активный студент года-пропагандист;
Самый активный студент-изобретатель-новатор года;
Самый активный студент-спортсмен года;
Самый активный талантливый студент года;
Самый активный творческий студент года;
Самый активный студент-предприниматель года (для женщин).
Победители, занявшие высокие места на первом высшем этапе конкурса по номинациям, будут награждены почетной грамотой высшего учебного заведения и денежной премией в размере 8, 6 и 4-кратной базовой расчетной суммы соответственно.
Республиканский этап будет организован в ноябре этого года. Победители данного этапа будут награждены дипломом Министерства высшего и среднего специального образования, специальной статуэткой и денежным призом в размере 15-кратной суммы базового расчета за 1-е место, 10-кратной за 2-е место. место и 8 раз за 3 место.
Правила конкурса «Студент года»
Факультетский этап конкурса пройдет 3-11 ноября.
Студенты, желающие принять участие в первом виде конкурса (факультетском этапе), могут обратиться к заместителю декана по работе с молодежью факультета, на котором они учатся.