NamMQI voleybol jadal rivojlanayotgan oliy o‘quv yurti sifatida e'tirof etildi
Ichki ishlar vaziri, O‘zbekiston voleybol federatsiyasi raisi Po‘lat Bobojonov boshchiligida respublika voleybol federatsiyasi rayosatining navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda ichki ishlar idoralari mutasaddilari, OTM rahbarlari va tegishli idoralar vakillari ishtirok etdi.
Qayd etish joizki, yig‘ilishda Namangan muhandislik-qurilish institutida bu borada amalga oshirilayotgan ishlar namunali baholanib, alohida e'tirof etildi.
Xususan, institut sport majmuasida muntazam ravishda volybol bo‘yicha mahalliy va xorijiy turnirlar o‘tkazib kelinayotgani, institutning “Parvoz” jamoasi O‘zbekiston chempionatida muvaffaqiyatli qatnashib, milliy terma jamoa uchun a'zolar yetkazib berishda faol ekanligi ta'kidlandi.

NamECI was recognized as a rapidly developing higher education institution of volleyball
An extraordinary meeting of the board of the volleyball federation of the republic was held under the leadership of the minister of internal affairs, the chairman of the volleyball federation of Uzbekistan, Polat Bobojonov.
The meeting was attended by officials of internal affairs agencies, heads of the Higher Education Institutions and representatives of relevant agencies.
It should be noted that at the meeting, the works being carried out in the Namangan Engineering-Construction Institute were evaluated as exemplary and received special recognition.
In particular, it was noted that local and foreign volleyball tournaments are regularly held in the sports complex of the institute, the "Parvoz" team of the institute successfully participated in the Championship of Uzbekistan and is active in providing members for the national team.