NamMQI talabasi Axmadjon Muxtorjonovning Namangan Prezident maktabida "Yuragimdan o‘ting vatanga" nomli kitob taqdimoti o‘tkazildi.
Namangan shahridagi Prezident maktabi tashabbusi bilan Namangan muhandislik-qurilish instituti Qurilish fakulteti talabasi, Beruniy nomidagi Davlat stipendiyasi sohibi Muxtorjonov Ahmadjonning "YURAGIMDAN O‘TING VATANGA" deb nomlangan she'riy kitobi taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Taqdimotni Prezident maktabining targ‘ibotchisi, Zulfiya nomidagi davlat mukofoti sohibasi Manzura Abdullaeva olib bordi. Ijodiy uchrashuvda maktabning ijodkor o‘quvchilari, institut Yoshlar ittifoqi Boshlang‘ich tashkiloti yetakchisi Diyorbek Soataliev hamda Media markaz vakillari ishtirok etishdi.
Muloqot davomida yosh shoir adabiy faoliyati va oliygohda yaratib berilayotgan sharoitlar haqida qisqacha ma'lumot berib o‘tdi.

The presentation of the book "Yuragimdan o‘ting vatanga" (From the heart to the Motherland) by NamECI student Akhmadjon Mukhtarzhanov was held at the Namangan Presidential School.
At the initiative of the presidential school in the city of Namangan, a presentation of a book of poems by a student of the construction department of the Namangan Engineering-Construction Institute, holder of the state scholarship named after Beruni Mukhtarjonov Ahmadjon "From the Heart to the Motherland" was held.
The presentation was held by the publicist of the presidential school, laureate of the Zulfiya State Prize Manzura Abdullayeva. The creative meeting was attended by creative students of the school, the head of the primary organization of the Youth Union of the institute Diyorbek Soataliev and representatives of the media center.
During the conversation, the young poet briefly spoke about his literary activities and the conditions created at the university.
At the end of the presentation of the book, an interesting session of questions and answers and an “Autograph-minute” followed.