Namangan muhandislik-qurilish instituti rektori Sharifjon Ergashev Yaponiyaning Noritsuisu hamda Aces Japan kompaniyalari vakillarini qabul qildi. Uchrashuv davomida institut va mazkur kompaniyalar hamkorlik aloqalarini o‘rnatish, istiqbolli kadrlarni Yaponiyaning ilg‘or kompaniyalarida malaka oshirish hamda mehnat faoliyatini olib borishi uchun sharoitlar yaratish masalalari muhokama qilindi.
Yaponiyalik mehmonlar kunchiqar mamlakatda, xususan, axborot texnologiyalari, arxitektura, qurilish va muhandislik yo‘nalishlarida kadrlarga ehtiyoj yuqori ekanligi, institutda esa mazkur yo‘nalishlarning barchasida talabalarga tahsil berilayotgani ayni muddao ekanligini ta'kidladi.
Muloqot yakunida institut va uning talabalariga bo‘lgan qiziqish uchun minnatdorlik bildirilib, amaliyot va ish faoliyati bo‘yicha muzokaralarni davom ettirish, bu borada zaruriy talab bo‘lgan yapon tilini o‘qitish bo‘yicha onlayn va oflayn shakldagi saboqlarni tashkil etish bo‘yicha fikr almashildi.

Ректор НамИСИ принял представителей ведущих японских компаний
Ректор Наманганского инженерно-строительного института Шарифжон Эргашев принял представителей японских компаний Norituisu и Aces Japan. В ходе встречи были обсуждены вопросы налаживания сотрудничества института с этими компаниями, повышения квалификации перспективных кадров в передовых японских компаниях, создания условий для их трудовой деятельности.
Японские гости отметили, что в развивающейся стране существует высокая потребность в кадрах в области информационных технологий, архитектуры, строительства и инженерии, и важно, чтобы в институте студенты получали образование по всем этим направлениям.
В конце беседы была выражена благодарность за интерес института и его студентов, продолжение переговоров по практике и трудовой деятельности, организацию онлайн и оффлайн уроков по преподаванию японского языка, что является необходимым требованием в данном случае. уважение, обменялись идеями.