Namangan muhandislik-qurilish instituti rektori Sharifjon Ergashev Yaponiyaning Noritsuisu hamda Aces Japan kompaniyalari vakillarini qabul qildi. Uchrashuv davomida institut va mazkur kompaniyalar hamkorlik aloqalarini o‘rnatish, istiqbolli kadrlarni Yaponiyaning ilg‘or kompaniyalarida malaka oshirish hamda mehnat faoliyatini olib borishi uchun sharoitlar yaratish masalalari muhokama qilindi.
Yaponiyalik mehmonlar kunchiqar mamlakatda, xususan, axborot texnologiyalari, arxitektura, qurilish va muhandislik yo‘nalishlarida kadrlarga ehtiyoj yuqori ekanligi, institutda esa mazkur yo‘nalishlarning barchasida talabalarga tahsil berilayotgani ayni muddao ekanligini ta'kidladi.
Muloqot yakunida institut va uning talabalariga bo‘lgan qiziqish uchun minnatdorlik bildirilib, amaliyot va ish faoliyati bo‘yicha muzokaralarni davom ettirish, bu borada zaruriy talab bo‘lgan yapon tilini o‘qitish bo‘yicha onlayn va oflayn shakldagi saboqlarni tashkil etish bo‘yicha fikr almashildi.

Rector of Namangan Engineering and Construction Institute Sharifjon Ergashev received the representatives of Japanese companies Noritsuisu and Aces Japan. During the meeting, the issues of establishing cooperation between the institute and these companies, improving the skills of promising personnel in advanced Japanese companies, and creating conditions for their work activities were discussed.
The Japanese guests noted that there is a high need for personnel in the fields of information technology, architecture, construction and engineering in the developing country, and it is important that students are educated in all these fields at the institute.
At the end of the conversation, gratitude was expressed for the interest of the institute and its students, the continuation of negotiations on practice and work activities, the organization of online and offline lessons on teaching the Japanese language, which is a necessary requirement in this regard. ideas were exchanged.