Avval xabar berganimizdek, Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tuzilgan reyting yakunlariga ko‘ra institut mamlakatdagi 100 ga yaqin oliy o‘quv yurtlari ichida 6, texnik yo‘nalishdagi OTMlar orasida esa 4-o‘rinni egalladi.
Vazirlikning bu haqda dalolat beruvchi diplomi va statuetkasini instiut rektori qabul qilib oldi va bunday yutuqlar bardavom bo‘lishini tiladi.
Shundan so‘ng professor, dotsent, falsafa doktori ilmiy unvon va darajalarini olgan professor-o‘qituvchilarga hujjatlari tantanali ravishda topshirildi.

The next meeting of the scientific council of NamECI started with the recognition of the achieved results according to tradition
As we previously reported, according to the results of the rating compiled by the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the institute took the 6th place out of about 100 higher educational institutions in the country, and the 4th place among technical higher education institutions.
The rector of the institute accepted the certificate and statuette of the Ministry and wished that such achievements would continue.
After that, the professors and teachers who received scientific titles and degrees of professor, associate professor, doctor of philosophy were solemnly handed over their documents.