Namanganda 1200 o‘rinli test sinovlari markazi barpo etildi
Namangan shahrining Davlatobod tumanidagi “Yuksalish” dahasida 2 gektar maydonni egallagan markaz 1200 o‘ringa mo‘ljallangan bo‘lib, bunday inshoot hozircha faqat Buxoro va Xorazmda barpo etilgan.
Markaz yuqori tezlikdagi internet tarmog‘iga ulangan, qo‘shimcha energiya zaxirasiga ega, kuzatuv kameralari va videoqayd etish uskunalari  bilan jihozlangan. Shuningdek, ushbu binoda  Bilim va malakalarni baholash agentligi Namangan viloyat bo‘limi ham joylashadi.
Markazdagi ish jarayoni joriy yil 15 iyul kuni Prezident maktablariga imtihonlar bilan boshlanadi. Bu avgust oyida bo‘lib o‘tadigan oliy ta'lim muassasalariga kirish imtihonlariga o‘ziga xos tayyorgarlik vazifasini o‘taydi.
Namanganda joriy yil 77 ming nafardan ortiq abiturient OTMlarga hujjat topshirishi kutilmoqda. Yangi barpo etilgan markazdan tashqari Namangan muhandislik-qurilish instituti akademik litseyi va Namangan shahridagi “Barkamol avlod” sport majmuasi binolari ham test sinovlarini o‘tkazish uchun tayyorlanmoqda.

В Намангане построен испытательный центр на 1200 мест
Центр, занимающий площадь 2 га в районе «Юксалиш» Давлатабадского района города Намангана, рассчитан на 1200 мест, такие объекты построены пока только в Бухаре и Хорезме.
Центр подключен к высокоскоростной сети Интернет, имеет дополнительные резервы электроэнергии, оборудован камерами наблюдения и видеозаписывающей аппаратурой. Также в этом здании разместится Наманганский областной филиал Агентства оценки знаний и навыков.
Рабочий процесс в центре начнется 15 июля этого года со сдачи экзаменов в Президентские школы. Это послужит специальной подготовкой к вступительным экзаменам в высшие учебные заведения, которые пройдут в августе.
Ожидается, что в этом году более 77 тысяч абитуриентов подадут документы в высшие учебные заведения. Помимо вновь созданного центра, к испытаниям готовятся также академический лицей Наманганского инженерно-строительного института и спортивный комплекс «Баркамол авлод» в Намангане.