Namangan muhandislik-qurilish institutida “Nuroniy” jamg‘armasi viloyat bo‘limi raisi, senator Ikromxon Najmiddinov bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Tadbirda viloyat hokimligi huzuridagi Fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari xodimlarini malakasini oshirish bo‘yicha o‘quv markazi direktori Rahmonjon Egamberdiev taniqli davlat va jamoat arbobining ibratli hayot yo‘li haqida so‘z yuritdi.
Institut ijtimoiy fanlar kafedrasi professori Muhammadi Ismoilov Ikromxon Najmiddinovning faoliyati haqida hikoya qiluvchi “Ezgulikka baxshida umr” kitobining o‘ziga xos taqdimotini o‘tkazdi.
Shundan so‘ng senator bilan professor-o‘qituvchilar, tyutorlar va talabalarning muloqoti boshlandi. Ikromxon Najmiddinov savollarga batafsil javob berar ekan, ta'lim sohasi bugungi kunda mamlakatda eng ko‘p e'tibor qaratilayotgan yo‘nalish ekanligini ta'kidladi.

A meeting was held with Senator Ikromkhan Najmiddinov, chairman of the regional branch of the "Nuroniy" foundation, at the Namangan Engineering and Construction Institute
At the event, Rahmonjon Egamberdiev, director of the training center for improving the qualifications of citizens' self-governing bodies under the regional administration, spoke about the exemplary life path of a well-known state and public figure.
Professor of the Department of Social Sciences of the Institute Muhammadi Ismailov held a unique presentation of the book "A Life in Virtue", which tells about the work of Ikromkhan Najmiddinov.
After that, the professors, teachers, tutors and students began to communicate with the senator. Answering the questions in detail, Ikramkhan Najmiddinov noted that the field of education is the direction that is receiving the most attention in the country today.
At the end of the event, the rector of the institute, Sharifjon Ergashev, thanked the senator for the sincere communication on behalf of the team, and together with Ikromkhan Najmiddinov handed over printers to the youth coordinators.