Namangan muhandislik-qurilish institutida 18 noyabr — O‘zbekiston Respublikasi davlat bayrog‘i qabul qilingan kunga bag‘ishlangan tantanali tadbir bo‘lib o‘tdi
Tadbir davlat madhiyasi ijrosi bilan boshlandi. Unda so‘z olgan institut rektori Sharifboy Ergashev bayroq gerb va madhiya kabi davlatning mustaqillik ramzlaridan biri, uni asrab-avaylash esa har bir fuqaroning muqaddas burchi ekanligini ta'kidladi.
Turli muhim anjumanlar yoki yirik sport musobaqalarida g‘olib va sovrindorlar sharafiga davlat bayrog‘i ko‘tarilishi odat tusiga kirgan. Xorijiy davlatlarda erishgan muvaffaqiyat va yutuqlari sabab O‘zbekiston bayrog‘i ko‘tarilayotganlar qatorida institutimiz talabalari ham borligidan faxrlanaman. Ular safidan sizlar ham o‘rin olishingizga tilakdoshman, — dedi rektor o‘z chiqishida.
Tadbirda institut o‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi o‘qituvchisi Xurshida O‘rinboeva, Iqtisodiyot va boshqaruv fakulteti talabasi Shahzoda G‘ulomjonovaning davlat bayrog‘i tarixi haqidagi ma'ruzasi va bayroqni madh etuvchi she'rlari yangradi.

The solemn event dedicated to the adoption of the State Flag of the Republic of Uzbekistan on November 18 was held at the Namangan Engineering-Construction Institute.
The event began with the national anthem. Speaking at the meeting, the rector of the institute, Sharifboy Ergashev, noted that the flag is one of the symbols of the independence of the state, like the coat of arms and the anthem, and its preservation is a sacred duty of every citizen.
It is customary to raise the national flag in honor of the winners and prize-winners at various important conferences or major sports competitions. I am proud that among those who raise the flag of Uzbekistan due to their successes and achievements in foreign countries, there are students of our institute. I hope that you will be among them, - the rector said in his speech.
At the event, Khurshida Urinboeva, a teacher at the Department of Uzbek Language and Literature, Shakhzoda Gulomjonova, a student at the Faculty of Economics and Management, gave a lecture on the history of the national flag and poems praising the flag.