Assalomu alaykum hurmatli professor-o‘qituvchilar, aziz talabalar!
Barchangizni kirib kelayotgan 2023 yil bilan institut rektorati va shaxsan o‘z nomimdan chin dildan qutlayman. O‘qish va ishlaringizga rivoj, xonadonlaringizga fayz-baraka tilayman.
Yil yakunida o‘tayotgan sanani sarhisob qilish odat tusiga kirgan. 2022 yil institutimiz uchun samarali kechdi deb aytishimiz mumkin. Avallo xalqaro va milliy reytinglar borasida.
NamMQI nufuzli Times Higher Education agentligining World University Rankings reytingida “reporter” maqomida qayd etildi va top-1000 talik reytingdan joy olish uchun da'vogarlar ro‘yxatiga qo‘shildi. Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi e'lon qilgan eng ko‘p bitiruvchisi davlat xizmatiga qabul qilingan OTMlar reytingida esa top-20 talikka kirib, respublikada 11-o‘rinda qayd etildik.
Xalqaro aloqalarimiz izchil rivojlanib bormoqda. Institutimiz delegasiyasi Hindistonga tashrif buyurib, ushbu davlatning nufuzli universitetlari bilan hamkorlik memorandumi imzolab keldi. Qozon federal universitetida qo‘shma ta'lim bo‘yicha tahsil olayotgan ilk qaldirg‘ochlarimiz o‘qishni tamomlab, diplomlarga ega bo‘lishdi.
Umuman, yil mobaynida 90 nafardan ortiq professor-o‘qituvchilar va talabalarimiz xorijdagi nufuzli oliy o‘quv yurtlarida malaka oshirib qaytdi. O‘z navbatida, 100 nafarga yaqin xorijlik hamkorlar institutimizga tashrif buyurishdi. Ular AQSh, Rossiya, Turkiya, Chexiya, Slovakiya, Koreya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Malayziya OTMlari vakillari hisoblanadi.
Tashkiliy ishlar borasida ham quvonchli natijalarga erishildi. Institut 3-binosida zamonaviy IT-markazi, Hindistonning mamlakatimizdagi elchixonasi ko‘magida esa asosiy binoda “Hindiston xonasi” ochildi.
Institut professor-o‘qituvchilari tomonidan yil davomida 50 ta monografiya, 18 ta darslik va 37 ta o‘quv qo‘llanmasi tayyorlandi, 15 ta ixtiroga patent, 180 ta dasturiy vositalar uchun guvohnomalar olindi, xalqaro ilmiy jurnallar, jumladan, Scopus va Web Of Science  tizimidagi nufuzli nashrlarda 670 ta maqola e'lon qilindi.
Professor-o‘qituvchilar tomonidan turli ilmiy loyihalar uchun 2,5 milliard  so‘m, talabalar tomonidan esa startap loyihalar 380 million so‘m grant mablag‘lari qo‘lga kiritildi.
2022 yilda institutda faoliyat olib borayotgan doktorant va professor-o‘qituvchilardan 25 nafari falsafa fanlari doktori (PhD) ilmiy darajasiga ega bo‘ldi. Yana ko‘plari professor va dosent ilmiy unvonlarini qo‘lga kiritdi.
Institutda 2022 yilda jami 7 ta — 2 ta xalqaro, 3 ta respublika va 2 ta vazirlik miqiyosidagi ilmiy anjumanlar o‘tkazildi.
Namangan muhandislik-qurilish institutida bugungi kunda 10 ming nafarga yaqin talaba tahsil olmoqda. Ular orasida zukko, bilimdon va kuchli talabalar ko‘pligidan quvonamiz. “Mirzo Ulug‘bek vorislari», “Uchinchi rennesans—yoshlar nigohida”, Hackathon, Universiada kabi tanlovlarda g‘oliblikni qo‘lga kiritgan talabalarimiz sanog‘ida esa ba'zan o‘zimiz ham adashib ketamiz. Kuni-kecha 5 nafar talabamiz Prezident, Islom Karimov va Beruniy nomli davlat stipendiyalari sohiblari bo‘lgani esa yana bir quvonchimizga sabab bo‘ldi.
Men bu kabi natijalarni yana uzoq sanab o‘tishim mumkin. Bularning barchasida jamoamizning, talabalarimizning munosib hissasi bor. Tilagim — davlat rahbari tomonidan “Insonga e'tibor va sifatli ta'lim yili” deb e'lon qilingan 2023 yilda muvaffaqiyatlarimiz soni va salmog‘i bundan ham ko‘p bo‘lsin.
Faoliyatimizga ko‘z tegmasin, oilalarimiz tinch-omon bo‘lsin, kirib kelayotgan Yangi yil barchamizga muborak bo‘lsin!

Поздравление с Новым годом Шариббоя Тулановича Эргашева, ректора Наманганского инженерно-строительного института
Здравствуйте уважаемые профессора и преподаватели, дорогие студенты!
От имени ректората института и от себя лично сердечно поздравляю вас всех с наступающим 2023 годом. Желаю вам успехов в учебе и работе, благополучия в ваших домах.
В конце года принято подводить итоги уходящей даты. Можно сказать, что 2022 год был продуктивным для нашего института. Прежде всего относительно международных и национальных рейтингов.
НамИСИ числится «репортером» в мировом рейтинге университетов престижного агентства Times Higher Education и внесен в список претендентов на место в топ-1000 рейтинга. Мы вошли в топ-20 и заняли 11-е место в стране в рейтинге вузов с наибольшим количеством выпускников, принятых на государственную службу, объявленном Агентством развития государственной службы.
Наши международные отношения стабильно развиваются. Делегация нашего института посетила Индию и подписала меморандум о сотрудничестве с престижными вузами этой страны. Наши первые студенты, проходящие совместное обучение в Казанском федеральном университете, закончили обучение и получили дипломы.
В целом за год более 90 преподавателей и наших студентов вернулись после повышения квалификации в престижные высшие учебные заведения за рубежом. В свою очередь, наш институт посетили около 100 зарубежных партнеров. Это представители США, России, Турции, Чехии, Словакии, Кореи, Казахстана, Кыргызстана и Малайзии.
Приятные результаты достигнуты и в плане организационной работы. В 3-м корпусе института открыт современный ИТ-центр, а в главном корпусе открыта «Комната Индии» при поддержке Посольства Индии в нашей стране.
Профессорами и преподавателями института в течение года подготовлено 50 монографий, 18 учебников и 37 учебных пособий, получены патенты на 15 изобретений, свидетельства на 180 программных средств, опубликовано в международных научных журналах, в том числе Scopus и Web Of 670 статей в авторитетные публикации в системе Science.
Профессора и преподаватели получили 2,5 миллиарда сумов на различные научные проекты, а студенты – 380 миллионов сумов на стартап-проекты.
В 2022 году 25 докторантов и профессоров, работающих в институте, получили степень доктора философии (PhD). Многие другие получили научные звания профессора и доцента.
Всего в 2022 году в институте проведено 7 конференций - 2 международные, 3 республиканские и 2 министерские научные конференции.
В настоящее время в Наманганском инженерно-строительном институте обучается около 10 000 студентов. Мы рады, что среди них много умных, знающих и сильных учеников. Порой мы теряемся в количестве наших студентов, победивших в таких конкурсах, как «Наследники Мирзо Улугбека», «Третий Ренессанс – глазами молодежи», Хакатон, Универсиада. Еще одним поводом для нашей радости стало то, что 5 наших студентов получили государственные стипендии имени Президента Ислама Каримова и Беруни.
Я могу долго перечислять такие результаты. Наша команда и студенты вносят во все это достойный вклад. Желаю, чтобы в 2023 году, объявленном главой государства «годом внимания к людям и качественному образованию», количество и вес наших успехов были еще больше.
Пусть не коснутся наши дела глазами, пусть наши семьи будут мирными, пусть наступающий Новый год будет благословлен для всех нас!