Muxtor Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston davlat universiteti professor-o‘qituvchilari namanganlik hamkasblari bilan tajriba almashdi
Ikki oliy o‘quv yurti o‘rtasida tuzilgan hamkorlik shartnomasiga muvofiq Muxtor Avezov nomidagi Janubiy Qozog‘iston davlat universitetining bir guruh professor-o‘qituvchilari Namangan muhandislik–qurilish institutiga keldi.
Mehmonlarni institut ilmiy ishlar va innovasiyalar bo‘yicha prorektori Muhammadjon Dadamirzaev qabul qildi va mutasaddilar ishtirokida muloqot olib bordi.
Qozog‘istonlik professor-o‘qituvchilar — professor Berik Chalabaev, kafedra mudiri Kanat Dosaliev, dosent Yermek Anarbaev va boshqalar institut faoliyati, “Muhandislik kommunikasiyalari qurilishi va montaji” kafedrasi laboratoriya jihozlari bilan tanishdi, hamkasblar bilan tajriba almashdi.

Professors of South Kazakhstan State University named after Mukhtar Avezov exchanged experience with colleagues from Namangan
A group of professors and teachers from the South Kazakhstan State University named after Mukhtar Avezov arrived at the Namangan Engineering-Construction Institute in accordance with a cooperation agreement between the two higher educational institutions.
The guests were received by the Vice-Rector of the Institute for Research and Innovation, Muhammadjon Dadamirzaev, and held a dialogue with the participation of officials.
Professors and teachers from Kazakhstan - Professor Berik Chalabaev, Head of the Department Kanat Dosaliev, Associate Professor Ermek Anarbaev and others got acquainted with the activities of the Institute, laboratory equipment of the Department of Construction and Installation of Engineering Communications, exchanged experience with colleagues.
After that, the guests began to give lectures and conduct practical classes with students of NamECI.