2023/2024-o‘quv yili uchun davlat oliy ta’lim muassasalarining magistratura mutaxassisliklariga qabul bo‘yicha http://magistr.edu.uz elektron tizimi orqali onlayn ro‘yxatdan o‘tgan 20 054 nafar fuqaroning arizalari to‘liq ko‘rib chiqildi.
Ro‘yxatdan o‘tgan talabgorlardan 9 074 nafarining hujjati belgilangan talab darajasida bo‘lmaganligi sababli asoslantirilgan holda rad etildi. Talab darajasida bo‘lgan 10 980 nafar talabgor arizasi tanlovda ishtirok etdi.
Tanlov natijalariga ko‘ra, 6 393 nafar talabgor o‘qishga tavsiya etildi. Shundan:
davlat granti — 3 238 nafar;
to‘lov-kontrakt — 3 155 nafar.
To‘lov-kontrakt asosida o‘qishga tavsiya etilgan talabgorlarning 2 160 nafarini xotin-qizlar tashkil etadi.
Talabgorlar natijalarni http://magistr.edu.uz elektron tizimi orqali shaxsiy kabinetidan bilishlari mumkin.
Eslatma: Prezident qaroriga asosan, oliy ta’lim muassasalarining magistratura bosqichiga bazaviy to‘lov-kontrakt asosida qabul qilingan xotin-qizlarning to‘lov-kontrakt summasi davlat budjeti mablag‘lari hisobidan qoplab beriladi.

Объявляются результаты приема в магистратуру
На 2023/2024 учебный год заявления 20 054 граждан, зарегистрировавшихся онлайн через электронную систему http://magistr.edu.uz, на поступление в магистратуру государственных высших учебных заведений завершены, ребро удалено.
9074 зарегистрированным заявителям было отказано обоснованно в связи с несоответствием их документов указанным требованиям. В конкурсе приняли участие 10 980 заявок претендентов необходимого уровня.
По итогам конкурса к обучению было рекомендовано 6 393 абитуриента. Из этого:
государственный грант – 3238;
договор оплаты - 3155 чел.
Из числа абитуриентов, которым рекомендовано обучение на платной основе, женщины составляют 2160 человек.
Абитуриенты могут узнать результаты из личного кабинета через электронную систему http://magistr.edu.uz.
Примечание: Согласно решению Президента, в государственный бюджет женщинам, поступившим в магистратуру высших учебных заведений на основе базовой платы-контракта, будет возмещена стоимость обучения. за счет средств.