Kelgusi yildan abiturientlar 3 ta asosiy va 2 ta qo‘shimcha fanni tanlab, test sinovlaridan o‘tadi
Sirdaryolik saylovchilar bilan uchrashuvda prezidentlikka nomzod Shavkat Mirziyoev yoshlarni talabalikka qabul qilish tizimini o‘zgartirishga oid rejalar haqida to‘xtalib o‘tdi.
“Endi yoshlarimizning maktabda o‘qigan baholarini ham inobatga olish amaliyotini yo‘lga qo‘yamiz.
Kelgusi yildan abiturientlar 3 ta asosiy va 2 ta qo‘shimcha fanni tanlab, test sinovlaridan o‘tadi va uning natijalariga qarab oliygoh, ta'lim yo‘nalishi va ta'lim shaklini tanlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Xabaringiz bor, xorijiy tillardan xalqaro sertifikati bor abiturientlarga chet tili bo‘yicha imtihon topshirmaslik imtiyozini bergan edik.
Endi, bu imtiyozni matematika, fizika, kimyo va biologiya fanlari bo‘yicha xalqaro tan olingan sertifikati bor yoshlarga ham tatbiq etamiz”, – dedi nomzod.

В следующем году абитуриенты выберут 3 основных и 2 дополнительных предмета и сдадут тесты
На встрече с избирателями Сырдарьи кандидат в президенты Шавкат Мирзиёев рассказал о планах по изменению системы приема молодежи в студенчество.
«Сейчас мы введем практику учета оценок нашей молодежи в школе.
Со следующего года абитуриенты выберут 3 основных и 2 дополнительных предмета, сдадут тесты и в зависимости от их результатов получат возможность выбрать вуз, направление обучения и форму обучения.
Как вы знаете, мы предоставили абитуриентам с международным сертификатом по иностранным языкам привилегию не сдавать экзамен по иностранному языку.
Теперь мы распространим эту привилегию на молодых людей, имеющих международно признанные сертификаты по математике, физике, химии и биологии", - сказал кандидат.