Kelgusi yildan abiturientlar 3 ta asosiy va 2 ta qo‘shimcha fanni tanlab, test sinovlaridan o‘tadi
Sirdaryolik saylovchilar bilan uchrashuvda prezidentlikka nomzod Shavkat Mirziyoev yoshlarni talabalikka qabul qilish tizimini o‘zgartirishga oid rejalar haqida to‘xtalib o‘tdi.
“Endi yoshlarimizning maktabda o‘qigan baholarini ham inobatga olish amaliyotini yo‘lga qo‘yamiz.
Kelgusi yildan abiturientlar 3 ta asosiy va 2 ta qo‘shimcha fanni tanlab, test sinovlaridan o‘tadi va uning natijalariga qarab oliygoh, ta'lim yo‘nalishi va ta'lim shaklini tanlash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Xabaringiz bor, xorijiy tillardan xalqaro sertifikati bor abiturientlarga chet tili bo‘yicha imtihon topshirmaslik imtiyozini bergan edik.
Endi, bu imtiyozni matematika, fizika, kimyo va biologiya fanlari bo‘yicha xalqaro tan olingan sertifikati bor yoshlarga ham tatbiq etamiz”, – dedi nomzod.

Next year, applicants will choose 3 main and 2 additional subjects and pass tests
At a meeting with the voters of Syrdarya, presidential candidate Shavkat Mirziyoyev spoke about the plans to change the system of admission of young people to studentship.
"Now we will introduce the practice of taking into account the grades of our young people at school.
From next year, applicants will choose 3 main and 2 additional subjects, pass tests, and depending on their results, will have the opportunity to choose a university, field of study and form of education.
As you know, we gave the privilege of not taking the exam in a foreign language to applicants who have an international certificate in foreign languages.
Now, we will apply this privilege to young people who have internationally recognized certificates in mathematics, physics, chemistry and biology," said the candidate.