Kelgusi o‘quv yilidan bakalavr pedagog kadrlar tayyorlashni to‘liq davlat grantiga o‘tkazamiz — Shavkat Mirziyoyev
“Pedagogika yo‘nalishidagi oliygohlarni alohida yondashuv asosida rivojlantiramiz.
Kelgusi o‘quv yilidan:
bakalavr pedagog kadrlar tayyorlashni to‘liq davlat grantiga o‘tkazamiz;
magistraturada esa, kvotalar 2 karra oshirilib, to‘liq davlat hisobidan bo‘ladi;
kadrlar yetishmaydigan, ta'lim sifati og‘ir maktablar oldindan tanlanib, ular uchun maqsadli davlat buyurtmasi joriy qilinadi. Bunda, buyurtma asosida o‘qishni tamomlagan yoshlarga, ushbu maktablarda borib ishlashlari uchun jozibador rag‘batlantirish tizimini yo‘lga qo‘yamiz.
Pirovardida, 2030 yilga borib bog‘cha tarbiyachisi ham, maktab o‘qituvchisi ham faqat va faqat oliy ma'lumotli bo‘ladi”, – dedi nomzod.

From the next academic year, we will transfer the training of bachelor pedagogues to a full state grant - Shavkat Mirziyoev
"We develop universities in the field of pedagogy based on a special approach.
From the next academic year:
we transfer the training of bachelor pedagogues to a full state grant;
and in the master's degree, the quotas are doubled and are paid for entirely by the state;
schools with a shortage of personnel and poor quality of education are selected in advance, and a targeted state order is introduced for them. In doing so, we will establish an attractive incentive system for young people who have completed their studies to go and work in these schools.
"Ultimately, by 2030, kindergarten teachers and school teachers will only have higher education," said the candidate.