Endi yo‘nalishlar kesimida qancha abituriyent ro‘yxatdan o‘tganini mandat.uzbmb.uz saytidan bilish mumkin
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilimni baholash agentligining mandat.uzbmb.uz saytiga 2023/2024-o‘quv yilida OTMlarning bakalavriatiga o‘qishga kirish uchun onlayn ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar joylashtirildi.
Endilikda abituriyentlar mazkur sayt orqali tegishli oliy ta’lim muassasasi, ta’lim yo‘nalishi, ta’lim tili va ta’lim shaklini tanlagan holda mazkur ta’lim yo‘nalishiga qancha abituriyent ro‘yxatdan o‘tganini va bir o‘ringa tanlovni ko‘rishlari mumkin.
Shuningdek, abituriyentlarni ID raqami orqali qidirish imkoniyati ham mavjud bo‘lib, “Batafsil” tugmasi bosilganda quyidagi ma’lumotlar aks etadi:
- abituriyent tanlagan oliy ta’lim muassasalari;
- OTM doirasida tanlangan ta’lim yo‘nalishlari;
- ta’lim yo‘nalishlari qaysi ta’lim shakllari doirasida tanlangani;
- davlat granti asosidagi qabul rejasi;
- to‘lov-kontrakt asosidagi qabul rejasi;
- ta’lim tili (test topshiriqlari shu tilda beriladi);
- tanlov ustuvorligi (tanlov qanday amalga oshirilishi).
Bundan tashqari, abituriyentlar test sinovida ishtirok etganidan so‘ng, test natijalarini ham mazkur sayt orqali bilishlari mumkin bo‘ladi.

Теперь узнать, сколько претендентов зарегистрировалось на раздел маршрутов, можно на сайте mandat.uzbmb.uz
Информация о абитуриентах, прошедших онлайн регистрацию для поступления на бакалавриат высших учебных заведений в 2023/2024 учебном году на сайте mandat.uzbmb.uz Агентства по оценке знаний при Министерстве высшего образования, науки и инноваций размещен.
Теперь абитуриенты могут узнать, сколько абитуриентов записались на это образование, и на одном месте могут посмотреть подборку.
Также возможен поиск соискателей по идентификационному номеру, а при нажатии на кнопку «Подробнее» отображается следующая информация:
-выбранные абитуриентом высшие учебные заведения;
-Образовательные направления, выбранные в рамках высших учебных заведений;
- в рамках каких форм обучения выбраны образовательные направления;
- план приема на основе государственного гранта;
- схема приема на платно-контрактной основе;
- язык обучения (тестовые задания даются на этом языке);
- приоритет выбора (как производится выбор).
Кроме того, после участия в тестировании абитуриенты смогут узнать результаты тестирования через этот сайт.