Endi yo‘nalishlar kesimida qancha abituriyent ro‘yxatdan o‘tganini mandat.uzbmb.uz saytidan bilish mumkin
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Bilimni baholash agentligining mandat.uzbmb.uz saytiga 2023/2024-o‘quv yilida OTMlarning bakalavriatiga o‘qishga kirish uchun onlayn ro‘yxatdan o‘tgan abituriyentlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar joylashtirildi.
Endilikda abituriyentlar mazkur sayt orqali tegishli oliy ta’lim muassasasi, ta’lim yo‘nalishi, ta’lim tili va ta’lim shaklini tanlagan holda mazkur ta’lim yo‘nalishiga qancha abituriyent ro‘yxatdan o‘tganini va bir o‘ringa tanlovni ko‘rishlari mumkin.
Shuningdek, abituriyentlarni ID raqami orqali qidirish imkoniyati ham mavjud bo‘lib, “Batafsil” tugmasi bosilganda quyidagi ma’lumotlar aks etadi:
- abituriyent tanlagan oliy ta’lim muassasalari;
- OTM doirasida tanlangan ta’lim yo‘nalishlari;
- ta’lim yo‘nalishlari qaysi ta’lim shakllari doirasida tanlangani;
- davlat granti asosidagi qabul rejasi;
- to‘lov-kontrakt asosidagi qabul rejasi;
- ta’lim tili (test topshiriqlari shu tilda beriladi);
- tanlov ustuvorligi (tanlov qanday amalga oshirilishi).
Bundan tashqari, abituriyentlar test sinovida ishtirok etganidan so‘ng, test natijalarini ham mazkur sayt orqali bilishlari mumkin bo‘ladi.

Now you can find out how many applicants have registered for the section of routes on the site mandat.uzbmb.uz
Information about applicants who have registered online for admission to the bachelor's degree of higher education institutions in the 2023/2024 academic year on the site mandat.uzbmb.uz of the Agency for the Evaluation of Knowledge under the Ministry of Higher Education, Science and Innovation placed.
Now, applicants can find out how many applicants have registered for this education, and one place can see the selection.
It is also possible to search for applicants by ID number, and clicking the "Details" button displays the following information:
-higher educational institutions chosen by the applicant;
-Educational areas selected within the framework of higher educational institutions;
- within the framework of which educational forms the educational directions were chosen;
- admission plan based on state grant;
- payment-contract based admission plan;
- language of education (test tasks are given in this language);
- selection priority (how selection is made).
In addition, after taking part in the test, the applicants will be able to know the results of the test through this site.