Hukumat qarori (376–son, 14.08.2023 y.) bilan Davlat oliy ta'lim muassasalarining talabalarini talabalar turar joyiga joylashtirish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma'muriy reglamenti tasdiqlandi.
Qarorga ko‘ra:
- davlat OTM talabalar turar joyiga joylashish faqat davlat xizmatlari markazlari va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali elektron ariza berish yo‘li bilan amalga oshiriladi.
Bunda talabalarga navbatni onlayn kuzatish va to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyati yaratiladi.
- talabalar bilan tuziladigan turar joy ijara shartnomalari davlat soliq xizmati organlarida soliq to‘lovchining shaxsiy kabineti orqali masofadan turib biometrik identifikasiyalash (Face-ID) texnologiyasi orqali onlayn hisobga qo‘yiladi.
2023/2024 o‘quv yilida:
1-kurs talabalari uchun davlat OTM talabalar turar joyiga joylashish davlat xizmati markazlari va my.gov.uz orqali bepul elektron ariza berish yo‘li bilan amalga oshiriladi.
Arizalar 20 avgustdan qabul qilinadi.
2-kurs va undan yuqori kurs talabalarini talabalar turar joyiga joylashtirish an'anaviy tarzda amalga oshiriladi.
Bunda yotoqxonaga joylashish uchun ariza OTM talabalar turar joylariga joylashtirish komissiyasiga 2023 yil 25 avgustgacha topshiriladi.
2024/2025 o‘quv yilidan barcha kurs talabalari uchun davlat OTM yotoqxonasiga joylashish onlayn amalga oshiriladi.
Bunda talabalar turar joyiga joylashish uchun ariza berish har yili 1 avgustdan boshlanib, o‘quv yili yakunigacha davom etadi.
Reglamentga muvofiq, ayrim toifadagi talabalar yotoqxonaga ustuvorlik asosida qabul qilinadi.
Shunga ko‘ra, talabalar turar joyiga joylashish uchun yo‘llanma dastlab imtiyozli ro‘yxat, so‘ng umumiy ro‘yxatdagi navbat bo‘yicha avtomatik shakllantiriladi.

Placement of students in hostels is now done only through DXM and my.gov.uz
The administrative regulation of the provision of state services for the placement of students of state higher education institutions in student accommodation was approved by the government decision (No. 376, 14.08.2023).
According to the decision:
- Placement in the student accommodation of the state HEI is carried out only by submitting an electronic application through the state service centers and the Unified interactive state services portal (my.gov.uz).
Students will be able to monitor the queue and make payments online.
- residential rental contracts concluded with students are recorded online in the state tax service bodies through the personal office of the taxpayer remotely using biometric identification (Face-ID) technology.
In the 2023/2024 academic year:
For 1st-year students, placement in the student residence of the state HEI is carried out by submitting a free electronic application through state service centers and my.gov.uz.
Applications will be accepted from August 20.
Accommodation of students of the 2nd year and above in student housing is done traditionally.
In this case, the application for placement in the dormitory will be submitted to the commission for placing students in student residences of the Higher Education Institution until August 25, 2023.
From the 2024/2025 academic year, all students will be placed in the dormitory of the state higher education institution online.
In this case, the application for placement in student housing starts from August 1 every year and continues until the end of the academic year.
According to the regulations, some categories of students accepted on a priority basis.
According to this, a ticket for placement in a student residence is automatically formed according to the privileged list first, and then according to the queue in the general list.