Hukumat qarori (376–son, 14.08.2023 y.) bilan Davlat oliy ta'lim muassasalarining talabalarini talabalar turar joyiga joylashtirish bo‘yicha davlat xizmatlari ko‘rsatishning ma'muriy reglamenti tasdiqlandi.
Qarorga ko‘ra:
- davlat OTM talabalar turar joyiga joylashish faqat davlat xizmatlari markazlari va Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali (my.gov.uz) orqali elektron ariza berish yo‘li bilan amalga oshiriladi.
Bunda talabalarga navbatni onlayn kuzatish va to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyati yaratiladi.
- talabalar bilan tuziladigan turar joy ijara shartnomalari davlat soliq xizmati organlarida soliq to‘lovchining shaxsiy kabineti orqali masofadan turib biometrik identifikasiyalash (Face-ID) texnologiyasi orqali onlayn hisobga qo‘yiladi.
2023/2024 o‘quv yilida:
1-kurs talabalari uchun davlat OTM talabalar turar joyiga joylashish davlat xizmati markazlari va my.gov.uz orqali bepul elektron ariza berish yo‘li bilan amalga oshiriladi.
Arizalar 20 avgustdan qabul qilinadi.
2-kurs va undan yuqori kurs talabalarini talabalar turar joyiga joylashtirish an'anaviy tarzda amalga oshiriladi.
Bunda yotoqxonaga joylashish uchun ariza OTM talabalar turar joylariga joylashtirish komissiyasiga 2023 yil 25 avgustgacha topshiriladi.
2024/2025 o‘quv yilidan barcha kurs talabalari uchun davlat OTM yotoqxonasiga joylashish onlayn amalga oshiriladi.
Bunda talabalar turar joyiga joylashish uchun ariza berish har yili 1 avgustdan boshlanib, o‘quv yili yakunigacha davom etadi.
Reglamentga muvofiq, ayrim toifadagi talabalar yotoqxonaga ustuvorlik asosida qabul qilinadi.
Shunga ko‘ra, talabalar turar joyiga joylashish uchun yo‘llanma dastlab imtiyozli ro‘yxat, so‘ng umumiy ro‘yxatdagi navbat bo‘yicha avtomatik shakllantiriladi.

Размещение студентов в общежитиях теперь осуществляется только через DXM и my.gov.uz
Административный регламент оказания государственной услуги по размещению студентов государственных высших учебных заведений в студенческих общежитиях утвержден постановлением правительства (№ 376 от 14.08.2023).
Согласно решению:
- Размещение в студенческом общежитии государственного вуза осуществляется только путем подачи электронного заявления через центры госуслуг и Единый портал интерактивных госуслуг (my.gov.uz).
Студенты смогут следить за очередью и совершать платежи онлайн.
- Заключенные со студентами договоры найма жилого помещения регистрируются в режиме онлайн в органах государственной налоговой службы через личный кабинет налогоплательщика дистанционно с использованием технологии биометрической идентификации (Face-ID).
В 2023/2024 учебном году:
Для студентов 1 курса размещение в студенческой резиденции государственного вуза осуществляется путем подачи бесплатного электронного заявления через центры госуслуг и my.gov.uz.
Заявки принимаются с 20 августа.
Размещение студентов 2 курса и выше в студенческих общежитиях осуществляется традиционно.
В этом случае заявление о размещении в общежитии будет подано в комиссию по размещению обучающихся в студенческих общежитиях ВУЗа до 25 августа 2023 года.
С 2024/2025 учебного года все студенты будут размещаться в общежитии государственного вуза онлайн.
При этом подача заявления на размещение в студенческом общежитии начинается с 1 августа каждого года и продолжается до конца учебного года.
По регламенту некоторые категории студентов принимаются в приоритетном порядке.
В соответствии с этим путевка для размещения в студенческом общежитии будет автоматически формироваться сначала по льготному списку, а затем по очереди в общем списке.