Tadbir Prezidentlik sayloviga tayyorgarlik masalalariga bag‘ishlandi
NamMQI majlislar zalida Prezidentlik sayloviga tayyorgarlik masalalariga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi. Unda dekan o‘rinbosarlari, yoshlar va xotin-qizlar yetakchilari hamda t'yutorlar ishtirok etdi.
Tadbirni institut rektori Sharifjon Ergashev ochib berib, 9 iyul' sanasida bo‘lib o‘tadigan saylov va uning mamlakat uchun ahamiyati haqida so‘z yuritdi.
Iqtisodiyot va boshqaruv fakul'teti dekan o‘rinbosari Oybek Ahmedov Prezidentlik sayloviga tayyorgarlik jarayonlari, nomzodlar, ovoz berish tartibi, bu jarayonda e'tibor qaratish zarur bo‘lgan jihatlar haqida ma'ruza qildi.

The event was devoted to issues of preparation for the Presidential election
An event dedicated to the issues of preparation for the Presidential election was held in the meeting hall of NamECI. Deputy deans, youth and women's leaders and tutors took part in it.
Rector of the institute Sharifjon Ergashev opened the event and spoke about the election to be held on July 9 and its importance for the country.
Oybek Ahmedov, the deputy dean of the Faculty of Economics and Management, gave a lecture on the processes of preparation for the presidential election, candidates, the voting procedure, and the aspects that need to be paid attention to in this process.
At the end of the event, the participants addressed the speakers with questions on the current topic.