Rossiyaning ayrim hududlarida o‘qiyotgan talabalarga O‘zbekistonga o‘qishini ko‘chirishga istisno tarzda ruxsat berildi
Davlat qabul komissiyasining 7-son bayoni bilan Rossiya Federatsiyasining (Ukraina bilan chegaradosh) Kursk, Bryansk, Belgorod, Voronej, Rostov va Krasnodar hududlaridagi OTMlarida tahsil olayotgan O‘zbekiston fuqarolarining o‘qishini O‘zbekistondagi davlat OTMlariga istisno tariqasida ko‘chirishga ruxsat berildi.
talabalarning doimiy yashash manzili hududida joylashgan OTMning mos va turdosh (mos va turdosh bo‘lmagan taqdirda mazmunan yaqin bo‘lgan) ta’lim yo‘nalishiga ko‘chirish mumkin. Masalan, Xorazmda doimiy ro‘yxatda turadigan talaba Toshkentga o‘qishini ko‘chira olmaydi;
arizalar 2022 yil 1 noyabrdan 20 noyabrga qadar (shu kuni ham) my.dtm.uz sayti (“Rossiya Federatsiyasidan o‘qishni ko‘chirish” bo‘limi) orqali qabul qilinadi;
talabalarning haqiqatda muayyan OTMda tahsil olganligini tekshirish 2022 yil 25 noyabrdan 15 dekabrga qadar Tashqi ishlar vazirligi tomonidan amalga oshiriladi;
talabalarning o‘qishini ko‘chirishga ruxsat berish bo‘yicha qaror respublika OTMlarining idoraviy bo‘ysunuvidan qat’i nazar Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi tomonidan qabul qilinadi;
fuqarolarning Rossiyadagi muayyan OTMda haqiqatda o‘qiyotganligi aniqlanmasa ularning o‘qishi ko‘chirilmaydi;
o‘qishi ko‘chirilgan talabalarning o‘qishini mos kursdan davom ettirishiga istisno tariqasida ruxsat beriladi. Ya’ni fanlardan farqi ko‘pligi uchun pastki kursga ko‘chirilmaydi. Bunda aniqlangan fanlar farqi 2022-2023-o‘quv yili davomida bepul topshiriladi.

Студентам, обучающимся в некоторых регионах России, в порядке исключения разрешили перевести учебу в Узбекистан
Согласно акту № 7 Государственной приемной комиссии разрешено в порядке исключения перевести обучение граждан Узбекистана, обучающихся в высших учебных заведениях Курской, Брянской, Белгородской, Воронежской, Ростовской и Краснодарской областей Российской Федерации (граничащих с Украиной) на государственные высшие учебные заведения Узбекистана.
Так:
возможен перевод на подходящее и похожее (близкое по содержанию в случае несовпадения и несовместимости) образовательное направление вуза, расположенное в районе постоянного проживания обучающихся. Например, студент, обучающийся на постоянной основе в Хорезме, не может перевести учебу в Ташкент;
заявки будут приниматься с 1 ноября по 20 ноября 2022 года (включительно) через сайт my.dtm.uz (раздел «Перевод обучения из РФ»);
проверка того, обучались ли студенты в том или ином вузе, будет осуществляться Министерством иностранных дел с 25 ноября по 15 декабря 2022 года;
решение о переводе обучающихся на обучение принимается Министерством высшего и среднего специального образования независимо от ведомственной подчиненности высших учебных заведений республики;
если не установлено, что граждане фактически учатся в конкретном высшем учебном заведении России, их учеба не будет переведена;
в исключительных случаях студенты, учеба которых была переведена, могут продолжить обучение с соответствующего курса. То есть его нельзя перевести на более низкий курс из-за множества отличий от предметов. Разница в предметах, указанных в этом, будет представлена ​​бесплатно в течение 2022-2023 учебного года.